Kim była Adela?

Na kalwaryjskim wzgórzu, powyżej kościoła Trzech Krzyży, niejeden pielgrzym lub spacerowicz zauważył samotny grób. Można na nim wyczytać imię i nazwisko pochowanej tam w XIX wieku młodej dziewczyny, Adeli de Lynar z domu Keyserlingk. Za życia mieszkała w pałacu otoczonym parkiem, po śmierci spoczęła na terenie kaszubskiej Jerozolimy.

Tym grobem i spoczywającą w nim historycznną postacią zainteresowali się członkowie Klub Miłośników Wejherowa, którzy starają sie pielęgnować historię miasta i pamięć o jego mieszkańcach. Klub skierował do prezydenta Wejherowa Krzysztofa Hildebrandta wniosek w sprawie upamiętnienia najstarszych miejsc spoczynku wejherowian.

Tajemniczy grób na szczycie wzgórza, powyżej ostatnich kalwaryjskich stacji,  to miejsce pochówku 19-letniej Adeli Keyserlingk de Lynar.
Tajemniczy grób na szczycie wzgórza, powyżej ostatnich kalwaryjskich stacji, to miejsce pochówku 19-letniej Adeli Keyserlingk de Lynar.

Pomysł pojawił się na spotkaniu w listopadzie 2011 roku, poświęconym starym wejherowskim cmentarzom.
– Odwiedziliśmy kilka historycznych miejsc pochówku wejherowian i zwróciliśmy uwagę na potrzebę upamiętniania tego rodzaju miejsc w naszym mieście – mówi Paweł Formela, prezes Klubu Miłośników Wejherowa. – Naszym zdaniem dbanie o miejsca spoczynku przodków jest bardzo ważne. W myśl naszego hasła „odkurzamy zapomniane”, widzimy m.in. potrzebę upamiętnienia miejsca kameralnego cmentarzyka rodziny Keyserlingk w Parku Miejskim oraz zamieszczenia stosownej informacji historycznej przy grobie Adeli de Lynar na kalwaryjskiej górze, przy kościele Trzech Krzyży. Prosiliśmy pana prezydenta o rozważenie takiej możliwości. Otrzymaliśmy pozytywną odpowiedź.

Ponieważ prezydent miasta popiera pomysł ulokowania tablicy informacyjnej przy grobie Adeli Keyserlingk de Lynar, miłośnicy Wejherowa starają się zebrać jak najwięcej informacji na jej temat.
– Wiemy o tej osobie bardzo mało, ale jeśli popytamy się, powęszymy i zrobimy małe śledztwo, to coś uda się ustalić – mówi Paweł Formela. – Na temat Adeli krążą legendy i romantyczne historie – te również zbieramy, a na koniec poprosimy naszych lokalnych historyków o ich zweryfikowanie.
Członkowie klubu rozważają też upamiętnienie dwóch najstarszych cmentarzy przy świątyniach wejherowskiej starówki, a więc przy kościele klasztornym św. Anny i kościele Trójcy Świętej (kolegiacie).       
AK.

Zostaw komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.