Festiwal Pieśni o Morzu w Wejherowie

Osiemnaście chórów z całego kraju rywalizowało w XXIII Ogólnopolskim Festiwalu Pieśni o Morzu w Wejherowie. Najwyższe trofeum – Statuetkę Złocistego Żagla oraz nagrodę finansową w wysokości 10 tys. zł ufundowaną przez Prezydenta Miasta Wejherowa wyśpiewał sekstet wokalny muzyki współczesnej proModern Contemporary vocal sextet z Warszawy. Wejherowski festiwal jest jedyną taką imprezą w Polsce.

Festiwalowe przesłuchania konkursowe miały miejsce 22 kwietnia w Państwowej Szkole Muzycznej I stopnia w Wejherowie, a wieczorny koncert galowy odbył się w Filharmonii Kaszubskiej.
Tam również w piątkowy wieczór uczestnicy wysłuchali koncertu inauguracyjnego. Wcześniej na placu Jakuba Wejhera nastąpiła uroczystość otwarcia festiwalu i przemarsz chórów ulicami miasta. Paradę prowadziła Orkiestra Reprezentacyjna Marynarki Wojennej RP.
W wejherowskim muzeum w ramach festiwalu odbyła się konferencja, poświęcona wybitnemu twórcy kaszubskiemu Janowi Trepczykowi (piszemy o niej na tej samej stronie).
Podczas uroczystości zakończenia Festiwalu i ogłoszenia jego wyników występujący w imieniu prezydenta Wejherowa skarbnik miasta Arkadiusz Kraszkiewicz podziękował wszystkim wykonawcom, jurorom, współorganizatorom i osobom pracującym przy organizacji tej imprezy. Pogratulował także laureatom konkursu. Ponieważ Arkadiusz Kraszkiewicz przez18 lat był chórzystą, szczególnie podziękował Aleksandrze Janus i prof. Markowi Rocławskiemu za swoją przygodę z muzyką chóralną.

Wejherowskie chóry wśród najlepszych

Wśród laureatów Festiwalu znalazły się zespoły z Wejherowa i powiatu wejherowskiego.
Brązowy dyplom otrzymał m.in. Chór „Awokado-Kiwi” z Gimnazjum nr 1
Srebrny Dyplom otrzymały m.in.: Chór Dziecięcy „Cantabile” ZS nr 1 w Redzie oraz Chór Mieszany „Camerata Musicale” z Wejherowa
Złoty Dyplom oraz nagrodę finansową w wys. 2200 zł otrzymały m.in.: Chór Dziecięcy SP nr 9 w Wejherowie oraz Chór Dziecięcy PSM I st. w Wejherowie,
Puchar Rektora Akadmii Muzycznej w Gdańsku i nagrodę finansową w wys. 1000 zł za najciekawsze wykonanie utworu o tematyce marynistycznej lub kaszubskiej z repertuaru kompozytorów Pomorza („Moja checz” Jana Trepczyka) otrzymał Chór Dziecięcy Państwowej Szkoły Muzycznej I st. w Wejherowie.

Zostaw komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.