Olimpijczycy z Wejherowa

Przed Marcinem Chabowskim, który będzie reprezentować Polskę w sierpniu tego roku na letniej Olimpiadzie w Londynie, w igrzyskach olimpijskich startowało w przeszłości dwóch mieszkańcówWejherowa.

Informując w poprzednim wydaniu „Pulsu Wejherowa” o tym, że lekkoatleta Marcin Chabowski z Wejherowa weźmie udział w tegorocznej letniej Olimpiadzie w Londynie napisaliśmy, że jest to drugi w historii Wejherowa olimpijczyk z naszego miasta. Pierwszym był bokser, Hubert Skrzypczak, który na Olimpiadzie w Meksyku w 1968 roku zdobył dla Polski i boksu brązowy medal.
Okazało się jednak, że znakomity sportowiec Hubert Skrzypczak był drugim, a nie pierwszym olimpijczykiem z Wejherowa, o czym poinformował nas nasz Czytelnik, Henryk Groenke. Pan Henryk przypomniał, a my to sprawdziliśmy, że w Igrzyskach Olimpijskich w Rzymie w 1960 roku stratował inny bokser – Henryk Dampc, urodzony w 1935 r. w Wejherowie i mieszkający w naszym mieście.
Henryk Dampc był wicemistrzem Europy w wadze lekkośredniej (Mistrzostwa Europy w Lucernie 1959) oraz uczestnikiem Olimpiady w Rzymie, gdzie odpadł w ćwierćfinale. Wejherowianin był mistrzem Polski w wadze lekkośredniej w 1958 r. Jego brat, Edmund Dampc także był znanym pięściarzem.
Jesteśmy pewni, że podczas nadchodzących Igrzysk Olimpijskich w Londynie wszyscy wejherowianie będą kibicować Marcinowi Chabowskiemu, który wystartuje w maratonie.
O dobrej formie biegacza z Wejherowa, trenującego w barwach WKS Flota Gdynia, świadczy jego niedawne zwycięstwo w biegach w Luzinie.
Przypomnijmy, że olimpijskie kwalifikacje Marcin Chabowski wywalczył w maratonie w Dusseldorfie, a osiągnięty w biegu czas jest lepszy od minimum PZLA.
Za swoje osiągniecia kilka dni temu Marcin Chabowski otrzymał Nagrodę Prezydenta Wejherowa, o czym piszemy na str. 8.

 

Zostaw komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.