Dodatkowe zbiórki strzałem w dziesiątkę

Rozmowa z Jarosławem Pergołem, dyrektorem Zakładu Usług Komunalnych w Wejherowie.

 

Jarosław Pergoł, dyrektor ZUK w Wejherowie z Brązowym Listem Graulacyjnym.
Jarosław Pergoł, dyrektor ZUK w Wejherowie z Brązowym Listem Graulacyjnym.

 

– Dobiegły końca tzw. wystawki, czyli wiosenna zbiórka odpadów wielkogabarytowych i nietypowych. Jakie są efekty tej akcji? Czy mieszkańcy chętnie pozbywają się przy tej okazji niepotrzebnych mebli i sprzętów?
– Zbiórka odpadów wielkogabarytowych i nietypowych realizowana była zarówno w formie tzw. wystawek, jak i kontenerów objezdnych. Tegoroczna akcja, która odbyła się w dwóch etapach, cieszyła się wielkim zainteresowaniem. Świadczy o tym ogromna ilość zebranych odpadów, które razem ważyły ponad 98 ton. To o blisko 30 ton więcej odpadów różnego typu niż sprzęty i inne opady, zebrane jesienią poprzedniego roku. Kto jeszcze nie pozbył się niepotrzebnych, ale nietypowych rzeczy, powinien poczekać z tym do jesieni, kiedy odbędzie się kolejna tego typu akcja.
– Czy podobnym dużym zainteresowaniem cieszyła się niedawna zbiórka makulatury?
– Pomimo deszczu i niesprzyjającej aury, akcja pn. „Drzewko za makulaturę” okazała się popularna. Liczna grupa mieszkańców Wejherowa postarała się o błyskawiczne zapełnienie kontenera makulaturą. Po niespełna półtoragodzinnej zbiórce, mieszkańcy odebrali wszystkie drzewka przygotowane przez „Dziennik Bałtycki. Jednego dnia łącznie zebraliśmy 3,2 tony makulatury, czyli o 500 kg więcej niż w roku ubiegłym. Serdecznie dziękuję mieszkańcom za udział w zbiórce makulatury.
– Trzecia akcja, o której ZUK informuje od kilku tygodni, to zbiórka odpadów zielonych…
– Owszem, ponieważ wiosną jest sporo pracy w ogrodzie, zachęcamy wejherowian do przywożenia na teren naszej bazy odpadów zielonych m.in. liści i skoszonej trawy. Na terenie ZUK przy ul. Obrońców Helu 1 w każdą sobotę można zostawić te odpady, płacąc symboliczną złotówkę za każdy wypełniony worek. Zbiórkę będziemy prowadzić aż do końca września br. Przypomnę, że trawa i liście to odpady doskonale nadające się do kompostowania. Nie powinny być gromadzone razem z odpadami komunalnymi w tradycyjnych pojemnikach przydomowych. Zebrana trawa posłuży jako zagospodarowanie kompostownika na składowisku odpadów w Rybskiej Karczmie.
– Czy mieszkańcy Wejherowa korzystają z tej okazji i przywożą odpady zielone do ZUK?
– Podobnie jak w ubiegłym roku, dodatkowa zbiórka odpadów zielonych okazała się strzałem w dziesiątkę. Początek koszenia trawy w przydomowych ogródkach to nie tylko przyjemnie spędzony czas na powietrzu, ale przede wszystkim konieczność usunięcia odpadów. Tym, którym obce są działkowe kompostowniki, pozostaje pozbycie się zbędnej kiszonki w inny sposób. Miło mi poinformować, że już w pierwszą sobotę maja zebraliśmy około 4 ton odpadów zielonych. Zbiórka odpadów zielonych odbywać się będzie nadal, w każdą sobotę.
Zapraszamy.
A. Kuczmarska

Kolejne wyróżnienie

Niedawno informowaliśmy o dyplomie uznania, przyznanym Zakładowi Usług Komunalnych przez Marszałka Pomorskiego, a tymczasem dyrektor ZUK Jarosław Pergoł otrzymał kolejne wyróżnienie. Na niedawnym 40. Zjeździe Krajowego Forum Dyrektorów Zakładów Oczyszczania Miast przedstawicielowi Wejherowa wręczono Brązowy List Gratulacyjny za aktywność w działalności stowarzyszenia na rzecz budowy polskiego systemu gospodarki odpadami komunalnymi. Oprócz Listu dyrektorowi ZUK wręczono Medal Krajowego Forum -„Herkulesa”.
Forum działa od 20 lat, chroniąc polskie firmy i pomagając im w dostosowaniu działalności do zmieniających się warunków. Jest miejscem wymiany informacji oraz doświadczeń.

Zostaw komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.