Pielgrzymi od lądu

Na Kalwarii Wejherowskiej odbył się w miniony weekend pierwszy w tym roku Odpust Wniebowstąpienia Pańskiego. Uroczyste msze święte odprawili: ojciec Filemon Janka z Poznania (w sobotę) oraz ks. biskup Ryszard Kasyna (w niedzielę). Odbyła się też droga krzyżowa na kalwarii.

Do Kaszubskiej Jerozolimy, a dokładnie do Pasyjno-Mayryjnego Sanktuarium ojców franciszkanów w Wejherowie przybyli pielgrzymi z południowych i ze środkowych Kaszub, jak zawsze witani serdecznie przez wiernych z Wejherowa, a zwłaszcza z parafii św. Anny.

Powitanie wiąże się z pokłonami feretronów. Na zdjęciu wyżej pielgrzymi z Bojana. Poniżej pielgrzymka oliwska z zabytkowym feretronem z katedry.
Powitanie wiąże się z pokłonami feretronów. Na zdjęciu wyżej pielgrzymi z Bojana. Poniżej pielgrzymka oliwska z zabytkowym feretronem z katedry.

 

Powitania oraz inne części odpustu to nie tylko element uroczystości religijnych, ale też kilkuwiekowej tradycji.
Do najstarszych należy pielgrzymka z Oliwy, która i tym razem dotarła do Wejherowa ze wspaniałym zabytkowym feretronem (przenośnym obrazem). Przez pozostałą część roku, a zwłaszcza latem poodziwiają go w Katedrze Oliwskiej setki turystów.

Kolejny odpust na Kalwarii Wejherowskiej odbędzie się w dniach 2-3 czerwca. Bedzie to Odpust Trójcy Świętej. Natomiast w dniach od 30 czerwca do 1 lipca odbędzie się Odpust NMP Uzdrowienia Chorych.
AK.

Zostaw komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.