Goście z Ukrainy, Białorusi i Mołdawii

Chcą poznać polskie, samorządowe rozwiązania, by móc przenieść je na grunt swoich lokalnych społeczności. Delegacja liderów organizacji pozarządowych z Ukrainy, Białorusi i Mołdawii spotkała się z władzami powiatu wejherowskiego.

Liderzy organizacji na Ukrainie, Białorusi i w Mołdawii w Starostwie w Wejherowie, razem z gospodarzami spotkania.
Liderzy organizacji na Ukrainie, Białorusi i w Mołdawii w Starostwie w Wejherowie, razem z gospodarzami spotkania.

Zmiany dokonane w Polsce po 1989 r. dla wielu krajów Europy Wschodniej wciąż stanowią cenne źródło wiedzy i okazję do zdobycia doświadczenia w zakresie działania samorządu lokalnego, instytucji publicznych, mediów i organizacji pozarządowych. Na ten temat rozmawiano 15 listopada br. w siedzibie Starostwa Powiatowego w Wejherowie.
W spotkaniu uczestniczyli: starosta wejherowski Gabriela Lisius, członek Zarządu Powiatu Jacek Thiel, przewodniczący Rady Powiatu Wejherowskiego Ryszard Czarnecki, przewodnicząca Komisji Kultury, Sportu i Turystyki Rady Powiatu Jolanta Król, przewodniczący Rady Działalności Pożytku Publicznego w Wejherowie Radosław Kamiński oraz radny Miasta Wejherowa Ryszard Kandzora.
Spotkanie odbyło się w ramach projektu ,,Wizyty Studyjne w Gdyni’’ na lata 2015-2018, organizowanego przez Centrum Współpracy Młodzieży. Starosta Wejherowski Gabriela Lisius przedstawiła strukturę i zasady funkcjonowania samorządu terytorialnego w Polsce, a zwłaszcza samorządu powiatowego. Kilkunastu aktywnych działaczy społecznych i instytucji kultury pytało o współpracę władz samorządu powiatu wejherowskiego z organizacjami pozarządowymi i międzynarodowymi instytucjami.
– Nasze doświadczenia w tym zakresie są bardzo duże. W powiecie działa ponad 400 organizacji pozarządowych, a także Powiatowa Rada Działalności Pożytku Publicznego. Chcieliśmy przekazać wiedzę i doświadczenia, mając nadzieję, że będą dla nich pożyteczne – mówi starosta G. Lisius.
Uczestnicy spotkania podzielili się swoimi doświadczeniami zawodowymi oraz społecznymi. Jak zgodnie podkreślali, podoba im się organizacja życia społecznego w Polsce, program wizyty, a także miłe przyjęcie.
– Forum wzajemnej wymiany doświadczeń i wiedzy z przedstawicielami zagranicznych delegacji jest korzystne dla obu stron, dlatego bardzo chętnie bierzemy udział w tego typu spotkaniach – mówi Jacek Thiel, członek Zarządu Powiatu Wejherowskiego.
Gościom zaprezentowano atrakcje turystyczne powiatu wejherowskiego, regionalną kulturę, zwyczaje i tradycje.Goście odwiedzili też lokalne media, będące elementem współczesnej demokracji.

Zostaw komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.