Stu czterdziestu kinomanów

4 z 14 filmów kandydujących do tegorocznych Złotych Lwów mogliśmy obejrzeć w Wejherowie. Był wśród nich zwycięski obraz „W ciemności” Agnieszki Holland. Od kilku lat Wejherowskie Centrum Kultury organizuje pokazy replik filmów konkursowych Festiwalu filmowego w Gdyniu. Z tegorocznej  oferty WCK skorzystało ok. 140 kinomanów.

37. Gdynia Film Festival – jedna z największych imprez filmowych w Polsce – przeszedł już do historii. Najważniejsze wyróżnienie, Złote Lwy dla najlepszego filmu, otrzymał polski kandydat do Oskara – film „W ciemności” Agnieszki Holland. Ten obraz triumfował podczas gali rozdania nagród, zdobywając większość statuetek. Srebrne Lwy powędrowały do Marcina Krzyształowicza za film „Obława”, a Nagrodę Specjalną Jury otrzymała Anca Damian za obraz „Droga na drugą stronę”.
Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni to jedna z największych imprez filmowych w Polsce i jedyna, która na tak wielką skalę promuje polską kinematografię. Co roku o Wielką Nagrodę Złotych Lwów walczą tam najnowsze polskie filmy.
Gdyński Festiwal to przede wszystkim wizytówka polskiego kina – najlepsze filmy roku, najważniejsi twórcy, najgorętsze tematy. Współczesność spotyka się tu w dialogu z historią: nowe pokolenia filmowców konfrontują się z mistrzami, a nowe pokolenia krytyków reinterpretują klasykę polskiego kina.
Od kilku już lat w FPFF włącza się również Wejherowskie Centrum Kultury, organizując pokazy replik filmów konkursowych. Tak też było i w tym roku. Od 8 do 12 maja kinomani z Wejherowa i okolic mogli w auli Gimnazjum nr 1 obejrzeć czterech kandydatów do tegorocznych Złotych Lwów. Pokazano „80 milionów”, „Baby są jakieś inne”, „W ciemności”, „Sponsoring” oraz „Big love” z Panoramy Polskiego Kina.
– Cieszę się, iż mimo skromnych warunków lokalowych, związanych z budową nowego obiektu Centrum Kultury, tylu kinomanów już dziś skorzystało z naszej oferty – mówi Jolanta Rożyńska, dyrektor Wejherowskiego Centrum Kultury. – Z tym większą radością zapraszam wszystkich miłośników kina na 38. Gdynia Film Festival do Wejherowa, do nowego obiektu, do klimatyzowanej wielofunkcyjnej sali koncertowo-kinowo-teatralnej, w której oferować będziemy wysoki komfort projekcji, również w technologii cyfrowej i 3D.
Jak wiadomo, obiekt będzie przystosowany do przyjęcia osób poruszających się na wózkach inwalidzkich. Planowane jest również udostępnienie systemu wspomagającego słyszalność dźwięku dla osób z aparatami słuchowymi.
– Dodatkowo zamierzamy uruchomić drugą, kameralną salę kinową z systemem projekcji E-cinema, przeznaczoną na 30 miejsc, gdzie szerzej prezentować będziemy polski i europejski film – zapewnia dyrektor Jolanta Rożyńska.

Zostaw komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.