Młodzież w elektrowni

Nadmorskie Stowarzyszenie Rozwoju Energetyki Jądrowej zorganizowało wyjazd edukacyjno-integracyjny dla I klasy o profilu technik energetyk Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Wejherowie. Młodzież zwiedziła elektrownię wodną, ruiny budowy elektrowni jądrowej w Żarnowcu oraz podziwiała widok z wieży w Lubiatowie.

wyjazd-edukacyjny

W wycieczce wziął udział inż. Andrzej Jędrzejczak, który podzielił się fachową wiedzą na temat energii pochodzącej z jąder atomu. Elektrownia Wodna Żarnowiec w Czymanowie nad Jez. Żarnowieckim wchodzi w skład PGE Energia Odnawialna S.A. i jest największą w Polsce elektrownią szczytowo-pompową. Grupa obejrzała sztuczny zbiornik górny elektrowni, wybudowany na miejscu dawnej wsi Kolkowo. Ilość wody w zbiorniku pozwala na 5,5 godziny nieprzerwanej pracy elektrowni z mocą 716 MW.
Po zwiedzeniu ruin niedoszłej elektrowni jądrowej uczniowie pojechali do Lubiatowa, gdzie spotkali się z leśniczym Henrykiem Szymichowskim. Młodzież zwiedziła bunkry poniemieckie oraz weszła na wieżę pożarniczą. Obok Borowej Chaty w Szklanej Hucie odbyło się ognisko integracyjne. Na zakończenie uczniowie otrzymali książki prof. Strupczewskiego „Zaufajmy Energetyce Jądrowej”.
– Zamierzamy szerzej współpracować z klasą o profilu technik energetyk – mówi Jan Sokołowski, wiceprezes NSREJ. – W lutym zaplanowaliśmy projekcję filmu „Obietnica Pandory”, a na wiosnę kolejny wyjazd.
– Technik energetyk jest nowym kierunkiem kształcenia w ZSP nr 2 im. Bohaterskiej Załogi ORP Orzeł – wyjaśnia Tomasz Klawikowski, wychowawca klasy. – Cieszymy się, że młodzież mogła wziąć udział w bardzo ciekawym i profesjonalnie zorganizowanym wyjeździe. Był on pierwszym etapem współpracy naszej szkoły ze NSREJ. Z niecierpliwością czekamy na kolejne etapy naszej współpracy.

Zostaw komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.