Droższe bilety jednorazowe

Rosnące w niekontrolowany sposób ceny paliwa, a także wprowadzone przez rząd w połowie ub. roku opłaty VIATOLL spowodowały wzrost kosztów funkcjonowania komunikacji miejskiej m.in. w Wejherowie. Nie może to pozostać bez wpływu na ceny biletów autobusowych, które od czerwca br. będą droższe. Bilet normalny jednorazowy (papierowy) będzie kosztował 3 zł, a ulgowy 1,50 zł, natomiast bilet elektroniczny normalny – 2,80 zł i ulgowy 1,40 zł. Wybór formy biletu należy do pasażera. Na szczęście nie zmienią się ceny biletów okresowych!

Podwyżka do 3 zł za jeden przejazd autobusem MZK dotyczy tylko biletów jednorazowych w wersji papierowej, kupowanych u kierowcy lub w kiosku.
Bilety jednorazowe w wersji elektronicznej, kupowane na karty elektroniczne za pośrednictwem internetu i w punktach ładowań kart będą kosztowały 2,80 zł (bilet normalny). Wzrasta również cena biletu 24-godzinnego, która wynosić będzie 12 zł normalny i 6 zł ulgowy.
Nie zmieniają się natomiast ceny biletów miesięcznych.
Na wyższą cenę biletu jednorazowego wpłynęła także rekomandacja Metropolitalnego Związku Komunikacyjnego Zatoki Gdańskiej, dążącego do wyrównania opłat za przejazdy we wszystkich trzynastu miastach i gminach zrzeszonych w związku, czyli w Trójmieście i okolicach. Należy do nich również Wejherowo.

POSZKODOWANI PRZEZ RZĄD
– Ponosimy coraz wyższe koszty, m.in. ze względu na system VIATOLL, czyli opłaty za przejazdy autobusów MZK drogą krajową nr 6 – wyjaśnia Czesław Kordel, prezes Miejskiego Zakład Komunikacji w Wejherowie. – Ponieważ droga krajowa przecina nasze miasto, wejherowska komunikacja należy do najbardziej poszkodowanych z powodu ubiegłorocznej decyzji rządu.
Jak mówi prezes Czesław Kordel, w wysokości opłat w ramach VIATOLL z przedsiębiorstw komunikacyjnych w całym kraju na drugim miejscu w Polsce (po Warszawie) są ex aequo Wejherowo i Sosnowiec.
W 2012 r. koszty będą co najmniej dwukrotnie większe, bo uruchomiony w lipcu 2011 r. system VIATOLL nie naliczał przez pierwsze miesiące poprawnie wysokości opłat – nie działały bramki zliczające, co paradoksalnie pozwoliło zapłacic nam mniejsze opłaty.
– To absurd, że autobusy przewożące mieszkańców w codziennych sprawach i przejeżdżające drogą krajową po kilka lub kilkanaście razy dziennie muszą ponosić opłaty tak samo jak ciężarówki – dodaje prezes Kordel. – Opłaty wprowadzono w połowie roku budżetowego, nie byliśmy na to przygotowani, tak jak i samorządy. Niestety nie pomogły interwencje u ministra i premiera, m.in. poprzez Izbę Gospodarczą Komunikacji Miejskiej w Warszawie, w której jesteśmy zrzeszeni. Minister transportu, budownictwa i gospodarki morskiej nie znalazł ostatnio czasu na rozmowy z przedstawicielami przedsiębiorstw komunikacji miejskiej. Wielu posłów deklarowało pomoc, ale skończyło się na deklaracji.

Wejherowska komunikacja miejska należy do najbardziej nowoczesnych w Polsce.
Wejherowska komunikacja miejska należy do najbardziej nowoczesnych w Polsce.

 

DROGIE PALIWO I UBEZPIECZENIA
Wzrost kosztów komunikacji miejskiej spowodowany jest także rosnącymi cenami paliwa oraz wyższymi opłatami za ubezpieczenie OC autobusów. Nie bez wpływu pozostał fakt podniesienia składki rentowej o 2 pkt procentowe – to kilkadziesiąt tysięcy złotych w skali roku.

MOŻNA PŁACIĆ PO STAREMU
– Nasza spółka nie jest nastawiona na zyski, to firma non profit, ale nie możemy ponosić strat nie ze swoje winy – tłumaczy Czesław Kordel. – Wprawdzie pasażerów przybywa, ale jednocześnie rośnie liczba osób, korzystających z ulg albo z bezpłatnych przejazdów.
Podwyżka cen biletów jest konieczna, ale pasażerowie wejherowskiej komunikacji miejskiej kupujący papierowe bilety mogą je nadal kupować w dotychczasowej cenie 2,80 zł, tylko że w wersji elektronicznej za pośrednictwem internetu i w punktach ładowań kart. W tym przypadku wybór rodzaju biletu należy do pasażera, to on zadecyduje czy podwyżka cen biletów będzie mniej uciążliwa. Warto więc zajrzeć na naszą stronę internetową.

WYŻSZA KARA
Konsekwencją zmian cen biletów jednorazowych będą również wzrosty opłat dodatkowych (tzw. mandaty) i za przejazd bez ważnego biletu wynosić ona będzie 180 zł.
Opłata ta jest wysoka, ale przecież bilet w Wejherowie można kupić zawsze i o każdej porze, więc nie będzie ona zmartwieniem większości.

MIESIĘCZNE BEZ ZMIAN
Co ważne i pocieszające, podwyżka nie dotyczy dużej grupy pasażerów, korzystających z biletów okresowych. Ceny biletów miesięcznych pozostają bez zmian.
Bez zmian pozostają również obowiązujące w autobusach MZK Wejherowo ceny miesięcznych biletów metropolitalnych, a podwyższeniu ulegają ceny metropolitalnych jednorazowych biletów telefonicznych, która wynosić będzie 2,80 normalny i 1,40 ulgowy.

KOMUNIKATY I EKRANY
Skoro o autobusach miejskich mowa, pojawiły się w nich ostatnio nowoczesne rozwiązania i udogodnienia dla pasażerów. Jednym, z nich jest komunikat głosowy, informujący o poszczególnych przystankach. W środkach miejskiej komunikacji możemy też spotkać ekrany telewizorów, na których pasażerowie oglądają materiały reklamowe i krótkie filmy promocyjne. Anna Kuczmarska

Zostaw komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.