Art’n’Voices śpiewa od pięciu lat
Dwie Karoliny, dwie Anny i Marta, a do tego Tomasz, Mateusz, Arkadiusz i Kamil. Czy taki zestaw imion jest receptą na sukces? Owszem, ale pod warunkiem, że za imionami kryją się talenty, połączone z pasją, ambicją i pracowitością, a tak właśnie jest w przypadku dziewięciorga członków zespołu „Art’n’Voices”. Przez pięć lat działalności ten wszechstronny zespół kameralny zdobył wiele nagród i znakomitych recenzji, a także serca słuchaczy, nie tylko w Wejherowie.
Skład zespołu, (a więc również imiona) zmieniał się, ale zawsze tworzyli go i tworzą młodzi, utalentowani muzycy różnych specjalności, mieszkający w Wejherowie i jego okolicach. Dzięki dużym umiejętnościom wokalnym muzycy sięgają po rozległy repertuar, od muzyki dawnej po współczesną, a także opracowania muzyki ludowej czy utwory rozrywkowe, zwłaszcza jazzowe. Śpiewają m.in. muzykę religijną, a szczególne miejsce zajmują kompozycje oraz opracowania kaszubskich melodii autorstwa Anny Rocławskiej-Musiałczyk.
– Zespół wokalny Art’n’Voices tworzy grono wybitnych osobowości muzycznych, które z powodzeniem realizują najbardziej złożone projekty artystyczne – powiedział prof. Marcin Tomczak, dyrygent Chóru Uniwersytetu Gdańskiego, wykładowca Akademii Muzycznej w Gdańsku.
Aby recepta na sukces była pełna, do osobowości muzycznych i muzykalności dodać należy świetną technikę wokalną, znakomite brzmienie i dykcję, a także dojrzałość muzyczną. Te wszystkie elementy zauważają i doceniają jurorzy podczas konkursów wokalnych, które Art’n’Voices na ogół wygrywa. Wejherowski zespół często wraca z główną nagrodą Grand Prix, mimo dużej konkurencji i rywalizacji na najwyższym poziomie. Tak było m.in. podczas tegorocznego V Międzynarodowego Festiwalu Chóralnego „O Złotą Wstęgę Solczy” w Ejszyszkach na Litwie.
– Kiedy usłyszeliśmy prezentacje innych chórów i zespołów, ogarnął nas stres i jeszcze większa trema, bo poziom wykonania naszych rywali był bardzo wysoki – wspomina Anna Rocławska-Musiałczyk. – Podczas ogłoszenia wyników konkursu nasza radość była ogromna, zwłaszcza, że byliśmy zaskoczeni przyznaniem nam najwyższej nagrody.
O tym, że podczas konkursów emocje są bardzo duże mówi też Tomasz Chyła, który tak jak A. Rocławska-Musiałczyk, jest w zespole od samego początku.
– Wyjazd na konkurs czy koncert poprzedzony jest wieloma próbami, żmudnymi przygotowaniami, słowem – ciężką pracą. Udział w konkursie oznacza wielki stres, ale tym większa jest nasza satysfakcja z otrzymanych nagród, z których bardzo się cieszymy – mówi pan Tomasz.
Tomasz Chyła, Anna Rocławska-Musiałczyk i Julianna Styn – ówcześni studenci dyrygentury chóralnej na Akademii Muzycznej im. S. Moniuszki w Gdańsku byli pomysłodawcami i założycielami zespołu wokalnego „Art’n’Voices”, który powstał w grudniu 2010 r. Udało im się namówić do współpracy kilkoro pasjonatów chóralistyki – amatorów i zawodowych muzyków, pochodzących z Ziemi Wejherowskiej i jej okolic.
Zespół w składzie: Małgorzata Rocławska, Anna Godlewska, Anna Rocławska-Musiałczyk, Julianna Styn, Mateusz Warkusz, Patryk Mudlaw, Maciej Lewandowski i Tomasz Chyła po raz pierwszy wystąpił 28 stycznia 2011 roku podczas koncertu kolęd Chóru Mieszanego „Cantores Veiherovienses” w kościele p.w. św. Stanisława Kostki w Wejherowie. Niespełna pół roku później zespół wziął udział w przesłuchaniach konkursowych VII Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Chóralnej „Mundus Cantat” w Sopocie w kategorii: gospel i negro spiritual, uzyskując II miejsce.
A potem były kolejne festiwale i konkursy o randze ogólnopolskiej i międzynarodowej, no i kolejne laury, w tym 9 nagród Grand Prix.
Zespół „Art’n’Voices” nagrał trzy płyty, w tym jedną autorską pt. „Droga Krzyżowa. Z Chrystusem na Kalwarii Wejherowskiej”. Wydanie tej płyty z autorską muzyką Anny Rocławskiej-Musiałczyk i Julianny Styn do słów ks. Przemysława Lewińskiego było ważnym wydarzeniem kulturalnym. Przez okres Wielkiego Postu 20011 roku wejherowski zespół prezentował „Drogę Krzyżową” w kościołach Archidiecezji Gdańskiej m. in. w Redzie, w Rumi, w Gdańsku, w Lini czy w Bojanie – w sumie odbyło się 17 koncertów. W kolejnych latach zespół nadal realizował wejherowski projekt, a muzyka Drogi Krzyżowej zabrzmiała m.in. w Bazylice Archikatedralnej w Gdańsku-Oliwie oraz w Filharmonii Kaszubskiej.
W 2013 roku Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie stało się oficjalną siedzibą zespołu „Art’n’Voices”. Dyrektor tej placówki, Tomasz Fopke wspiera młodych muzyków, zwłaszcza w przygotowywaniu utworów w języku kaszubskim. Zespół ma w repertuarze skomponowaną i zaaranżowaną przez Annę Rocławską-Musiałczyk „Suitę Kaszubską” w skład której wchodzą melodie ludowe z różnych części Kaszub. W przygotowaniu kaszubskiego repertuaru pomaga też Witosława Frankowska.
Art’n’Voices współpracuje z wieloma instytucjami kultury oraz artystami.
– Dużo radości przyniósł nam udział w ogólnopolskim seminarium i warsztatach prowadzonych przez Philippa Lawsona, byłego członka znakomitego zespołu „The King’s singers” – mówi Anna Rocławska-Musiałczyk. – Warsztaty odbyły się w Akademii Muzycznej w Bydgoszczy w kwietniu 2015 r.
Aby kontynuować artystyczną drogę, członkowie zespołu wciąż pokonują wiele przeciwności i problemów organizacyjnych.
– Każdy z nas studiuje bądź pracuje, niektórzy grają i śpiewają w innych formacjach, bo Art’n’Voices nie jest naszą zawodową działalnością – mówi A. Rocławska-Musiałczyk. – Dlatego niełatwo nam organizować próby, spotykać się, wzbogacać nasz repertuar oraz nasze umiejętności. Mimo trudności, robimy to, bo łączy nas pasja i zamiłowanie do śpiewania.
– Czworo członków zespołu jest w nim od początku, ale połowa składu zmienia się. Kiedy ktoś odchodzi, choćby z powodu studiów lub pracy w innym mieście, dobieramy nową osobę, kierując się jej doświadczeniem, umiejętnościami wokalnymi, muzykalnością – wyjaśnia Tomasz Chyła. – Podchodzimy do naszej pracy poważnie. W kilkuosobowym zespole każdy najmniejszy błąd jest bardziej słyszalny niż w dużym chórze. Sporo osiągnęliśmy, nasz zespół śpiewa na wysokim poziomie, którego nie możemy obniżać.
Życzymy młodym muzykom kolejnych sukcesów i w ich imieniu zapraszamy melomanów na jubileuszowy koncert, który odbędzie się dokładnie za miesiąc, 20 listopada.
Anna Kuczmarska
Obecny skład zespołu tworzą:
Karolina Rocławska, Karolina Klassa, Anna Godlewska, Anna Rocławska-Musiałczyk, Marta Jnudziłł, Tomasz Chyła, Mateusz Warkusz, Arkadiusz Piotrowski, Kamil Górzyński.
Wcześniej w zespole śpiewali:
Małgorzata Rocławska, Joanna Lachowska-Janek, Janusz Żak, Julianna Styn, Maciej Lewandowski i Patryk Mudlaw oraz Kacper Łądkowski.
20 listopada o godz. 19.15 w Kolegiacie zaśpiewają obecni i dawni członkowie „Art’n’Voices”.
Jubileuszowy koncert będzie się składał z dwóch części. W pierwszej zespół zaprezentuje utwory wokalno-instrumentalne. Razem z Gdyńską Orkiestrą Barokową „Simfonia Nordica” wykona „Stabat Mater” Antonio Bononciniego. W drugiej części koncertu usłyszymy utwory a capella.