Modlitwa w lesie

Mieszkańcy Wejherowa i powiatu wejherowskiego, a także wielu gości z Pomorza przybyło w minioną niedzielę do Sanktuarium Piaśnickiego na coroczną uroczystość. Jak co roku, w pierwszą niedzielę października w Lesie Piaśnickim odbyła się uroczystość patriotyczno-religijna w hołdzie ofiarom zbrodni, którą tam dokonano. W latach 1939-1940 Niemcy zamordowali tam około 12 tysięcy ludzi.

Podczas tegorocznej uroczystości wojewoda pomorski Dariusz Drelich odczytał list Prezes Rady Ministrów skierowany do uczestników uroczystości w Piaśnicy, w którym premier Beata Szydło napisała m.in.: „Kaszubska Golgota jest symbolem niewyobrażalnego okrucieństwa wobec człowieka i jego godności. Pokolenie ludzi, świadkowie tej historii, powoli odchodzą. Nie możemy pozwolić, aby prawda o tych wydarzeniach odeszła razem z nimi. Przekazujmy ją kolejnym generacjom”.

Młodzież z Samorządowego Gimnazjum w Bolszewie zaprezentowała wzruszający montaż poetycki złożony z utworów lokalnych twórców. Odczytano Apel Pamięci, a kompania honorowa Oddziału Zabezpieczenia MW w Gdyni oddała salwę honorową, po której delegacje władz rządowych, wojewódzkich i samorządowych, posłowie oraz przedstawiciele służb mundurowych, instytucji, organizacji społecznych i młodzieży, złożyły wiązanki kwiatów u stóp Kaplicy Piaśnickiej. W niebo poleciały gołębie, wypuszczone przez hodowców z Wejherowa, Bolszewa i okolic.
Najważniejszym elementem uroczystości była msza św. pod przewodnictwem ks. bpa Wiesława Szlachetki.

Organizatorem uroczystości była Gmina Wejherowo, a współorganizatorami byli: Parafia Chrystusa Króla w Wejherowie, Miasto Wejherowo, Gmina Krokowa, 18 Wojskowy OG, Batalion Dowodzenia MW, Stowarzyszenia Rodzina Piaśnicka i Komitet Opieki nad Mogiłami Piaśnicy.

O zbrodni piaśnickiej mówił ks. bp W. Szlachetka:
– W tym lesie funkcjonariusze SS bestialsko zamordowali ponad 12 tys. ludzi. To z rąk tych, którzy odrzucili Boga i jego prawa, ginęli tu przedstawiciele polskiej elity intelektualnej i politycznej, działacze społeczni, duchowni, siostry zakonne, a wśród nich błogosławiona s. Alicja Kotowska, ginęli urzędnicy państwowi i nauczyciele, działacze polonijni z Wolnego Miasta Gdańska, ekonomiści i przedsiębiorcy, prawnicy, lekarze, dziennikarze, artyści, marynarze i żołnierze Wojska Polskiego. W lasach piaśnickich ginęły też całe rodziny.

Pielgrzymi w Piaśnicy
Kustosz Sanktuarium Piaśnickiego ks. dziekan Daniel Nowak poinformował, że w tym roku miejsce to odwiedziło ok. 10 tys. pielgrzymów, a swoje wizyty w Piaśnicy zapowiadają kolejne grupy pielgrzymów z całej Polski.

Zostaw komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.