Medal i wystawa

Z okazji 125-lecia Zgromadzenia Sióstr Zmartwychwstania Pańskiego w Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie otwarto jubileuszową wystawę. Siostry, które w Wejherowie żyją i pracują od 82 lat, podczas wernisażu otrzymały medal „Za Zasługi dla Powiatu Wejherowskiego” (zdjęcie poniżej).

24
Obchody jubileuszu Zgromadzenia Sióstr Zmartwychwstania Pańskiego rozpoczęły się mszą świętą w kościele pw. Trójcy Świętej w Wejherowie.

Gościem sióstr Zmartwychwstanek był ks. Zbigniew Zieliński biskup pomocniczy Archidiecezji Gdańskiej, który uczestniczył w uroczystościach w kościele (razem z ks. Tadeuszem Reszką) oraz w wejherowskim muzeum.
Podczas spotkania w Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej Medal „Za zasługi dla Powiatu Wejherowskiego” odebrała m.in. Ewa Maria Budnik, przełożona prowincjalna Poznańskiej Prowincji Sióstr Zmartwychwstanek, a wręczyli go: starosta wejherowski Gabriela Lisius, wiceprzewodniczący Rady Powiatu Wejherowskiego Marek Kamiński oraz członkowie Zarządu Powiatu Wejherowskiego – Wojciech Rybakowski i Jacek Thiel.

Wydarzenie, którego oprawę muzyczną zapewni chór Cantores Veiherovienses pod dyrekcją Tomasza Chyły, odbyło się w ramach Dni Kultury Powiatu Wejherowskiego.

Siostry Zmarchwystanki pracują w Wejherowie od 1934 roku, prowadząc przy ul. Klasztornej szkołę katolicką. Przed wojną jej dyrektorką była bł. Alicja Kotowska, rozstrzelana przez Niemców w Piaśnicy w 1939 r. Siostra Alicja Kotowska jest patronką obecnej szkoły sióstr w Wejherowie, reaktywowanej po latach przerwy w czasach PRL-u.
– Medal, przyznany przez powiatowy samorząd jest uhonorowaniem ponad 80-letniej działalności Sióstr Zmartwychwstanek na terenie Wejherowa. Zwłaszcza, że siostry postawiły na edukację i wychowanie młodzieży w duchu patriotyzmu – powiedział Jacek Thiel, członek Zarządu Powiatu.
Wystawę pt. „Miłością i Prawdą. 125-lecie Zgromadzenia Sióstr Zmartwychwstania Pańskiego” można obejrzeć w siedzibie Muzeum przy ulicy Zamkowej 2 a.

Początki na emigracji
Jak czytamy na stroni internetowej Zmartwychwstanek, korzenie zgromadzenia sięgają XIX wieku. Po upadku Powstania Listopadowego w 1831r. wielu wybitnych Polaków znalazło się na emigracji w Paryżu. Bogdan Jański, Hieronim Kajsiewicz i Piotr Semenenko założyli tam Zgromadzenie Zmartwychwstania Pana Naszego Jezusa Chrystusa. Do żeńskiej gałęzi Zgromadzenia Pan Bóg powołał dwie Polki, matkę i córkę: Celinę i Jadwigę Borzęckie. Obie złożyły śluby w 1891 r. w Rzymie, dając początek Zgromadzeniu Sióstr Zmartwychwstania Pana Naszego Jezusa Chrystusa.
Celem powstałego na emigracji Zgromadzenia była praca nad moralnym odrodzeniem społeczeństwa, dlatego siostry podjęły działalność wychowawczą wśród dzieci w Rzymie, a gdy tylko stało się to możliwe przybyły na ziemie ojczyste. Wkrótce udały się z misją do Bułgarii i Ameryki.
Do dziś Siostry Zmartwychstanki zajmują się przede wszystkim edukacją i wychowaniem dzieci i młodzieży, poprzez prowadzenie szkół i przedszkoli, tak jak ma to miejsce w Wejherowie. Od 1937 roku Siostry Zmartwychwstanki mają również swój dom (w tym Nowicjat) w Rumi.

Zostaw komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.