80 lat figury Matki Bożej
Mieszkańcy Śmiechowa i przedstawiciele władz samorządowych, a także kapłani i wejherowianie z innych części miasta wzięli udział w uroczystości przy figurze Matki Bożej Królowej Korony Polskiej. Znana wszystkim figura, widoczna z głównej drogi (DK nr 6) stoi w Śmiechowie od 80 lat.
Wśród zebranych obecni byli przedstawiciele władz miasta Wejherowa z prezydentem Krzysztofem Hildebrandtem na czele oraz starosta wejherowski Gabriela Lisius z przedstawicielami władz powiatu.Proboszcz parafii NMP Królowej Polski wi w Wejherowie Śmiechowie – ks. kan. Piotr Żynda przypomniał, że historia figury wiąże się z historią dzielnicy i parafii.
Interesującą historię figury przedstawił Bogusław Suwara informując, że historia tego miejsca sięga 1934, kiedy powołano do życia Wejherowskie Towarzystwo Ogródków Działkowych Małych Osiedli Podmiejskich.
Z inicjatywy Teresy Uzdrowskiej i Joanny Pustelnik – córki Wiktorii Piwnickiej, wieloletniej opiekunki figury, odsłonięto pamiątkową tablicę przypominająca historię kapliczki.Tablicę ufundowały władze miasta Wejherowa.
Budowę figury rozpoczęto wiosną 1936 r. wmurowując w postument kamień węgielny. Figurę wyrzeźbił Ignacy Zelek z Torunia. Obok figurki stanęła dzwonnica z dzwonem o wadze100 kg, który wzywał mieszkańców do modlitwy na Anioł Pański. 20 września 1936 r. figurkę MB poświęcił ks. prałat Edmund Roszczynialski.
W 1939 r. Niemcy zabrali dzwon przetapiając go na cele militarne i zamierzali zniszczyć figurę. Nie udało im się rozwalić figury młotami. Ostatecznie, wykorzystując więźniów Zakładu Karnego, zakopali figurę wraz z postumentem.
W 1946 roku figurę odkopano i odnowiono. Głównymi inicjatorami byli: Jan Piwnicki, Tadeusz Maliński, Teodor Sikora, Jan Szulc, Florian i Jan Kierznikowiczowie oraz Jan Kiowski.
W 2001 po modernizacji drogi krajowej nr 6 figura znalazła się poniżej poziomu drogi. Dzięki inicjatywie prezydenta Krzysztofa Hildebrandta figura została ustawiona na podwyższonym fundamencie i odnowiona pod okiem konserwatora zabytków. W kolejnych latach odnowiono teren wokół figury oraz dzwonnicę. W jej wnętrzu wbudowano nowy mechanizm uruchamiający automatycznie dzwon. Pomalowano też korony Matki Bożej i Dzieciątka. Przez wszystkie lata figurka była otoczona opieką mieszkańców, zwłaszcza nieżyjącej już Wandy Piwnickiej. Pomocy w jej odnawianiu i usprawnianiu udzielali m.in. Sławomir Pietrowski i Jarosław Kierznikowicz.
Od ponad 15 lat figura znajduje się pod opieką prezydenta Wejherowa i nadzorem Zakładu Usług Komunalnych oraz Wejherowskiego Zarządu Nieruchomości Komunalnych.