Ukwiecone Wejherowo

Rozmowa z Jarosławem Pergołem, dyrektorem Zakładu Usług Komunalnych w Wejherowie

 

– Od początku wiosny nasze miasto jest ukwiecone. Gazony i klomby z bratkami pojawiły się zwłaszcza w centrum Wejherowa.
– Tak, jak zwykle o tej porze roku posadziliśmy bratki, a także prymulki. Na rynku głównie żółte, a w innych miejscach żółte, fioletowe i białe. Chodzi nie tylko o posadzenie kwiatów, ale o utworzenie z nich ciekawych kolorystycznych kompozycji. Pracownicy zakładu bardzo się starają, dbając o estetykę miasta.
Kompozycje kwiatowe pojawiły się nie tylko na placu Jakuba Wejhera, ale również na Skwerze Jana Pawła II za kolegiatą, na łączce przy ul. 12 Marca, a także przy wjeździe do centrum miasta, gdzie tradycyjnie powstał kwiatowy herb Wejherowa.

Obsadzone kwiatami jest rondo na ul. Sobieskiego oraz zatoczki przy rondzie, a także rondo Necla w rejonie Śmiechowa. Kilka gazonów z kwiatami pojawiło się też na łączniku prowadzącym z ul. Sobieskiego do Liceum Ogólnokształcącego.

– Wiosenne kwiaty nie żyją zbyt długo…
– Dlatego w momencie ich przekwitania wymienimy rośliny na miejskich kwietnikach. Pojawią się wówczas inne gatunki kwiatów i inne barwy. Jestem pewien, że równie piękne.
– A czy oprócz kwiatów pracownicy Zakładu Usług Komunalnych zajmują się też nasadzeniami drzew i krzewów?
– Owszem. Tej wiosny przybyło w Wejherowie ponad 60 młodych drzewek. W różnych miejscach miastach posadziliśmy lipy, głogi, platany i wiśnie.
– Gdzie dokładnie?
– Na przykład na ulicy Transportowej, gdzie pracownicy ZUK posadzili 22 drzewka oraz na osiedlu Przyjaźni, gdzie posadzono 18 drzew. Po kilka drzewek trafiło m.in. na ul. Kopernika i na Wałową, a także koło siedziby ZUS oraz Komisariatu Policji na Śmiechowie.
– Państwa firma dba o zieleń na Kalwarii Wejherowskiej.
– Tak. Prace na kalwarii polegają głównie na utrzymaniu porządku, czyli pieleniu oraz koszeniu trawy. Także w innych miejscach miasta trawniki będą wkrótce koszone.
– Mieszkańcy Wejherowa również prowadzą wiosną intensywne prace w swoich ogrodach, m.in. kosząc trawę. Z tego powodu mają zwykle więcej śmieci…
– Z myślą o nich w maju prowadzimy akcję, dzięki której można się pozbyć odpadów biodegradowalnych.
Można je przywieźć do naszej bazy w każdą sobotę w godzinach popołudniowych i pozostawić za symboliczną opłatą, od złotówki do pięciu złotych.
Oprócz tego, jak zwykle prowadzimy segregację innych odpadów w pojemnikach oraz w workach, które mieszkańcy otrzymują od ZUK.
– Dziękuję bardzo za rozmowę.

Zasłużyli na uznanie
Dyrektor Zakładu Usług Komunalnych otrzymał niedawno dyplom uznania od Marszałka Pomorskiego.
Jest to dyplom za uzyskanie przez wejherowski ZUK tytułu „Przedsiębiorstwo Fair Play 2011” na polu promowania zasad etyki i solidności w działalności gospodarczej, a także za zaangażowanie w rozwój regionu pomorskiego.

Zostaw komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.