Aktywnie w parku i noc pełna wrażeń

O czekających nas atrakcjach podczas tegorocznej „Wejherowskiej Nocy Muzeów”, nowej akcji „Wejherowo Biega” i innych atrakcjach czekających nas w sobotę 19 maja br. rozmawiamy z Jackiem Thielem zastępcą kierownika Wydziału Kultury, Spraw Społecznych, Promocji i Turystyki UM w Wejherowie, inicjatorem obu wspomnianych akcji.

W następny majowy weekend mieszkańców Wejherowa czeka podobno wiele atrakcji. Co będzie się działo w mieście?
– Warto już dzisiaj zarezerwować sobie czas w sobotę 19 maja, gdyż w Wejherowie dużo będzie się działo. Zapraszam przede wszystkim na „Wejherowską Noc Muzeów”, którą już po raz czwarty Urząd Miejski organizuje wspólnie z Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej i Klasztorem Ojców Franciszkanów.

Jacek Thiel, jeden z głównych organizatorów czekających nas w następny weekend atrakcji.
Jacek Thiel, jeden z głównych organizatorów czekających nas w następny weekend atrakcji.

W godzinach od 19.00 do 1.00 na uczestników czekają ciekawe wystawy, promocje książek, pokazy żonglerki ogniem, przejażdżki zabytkowymi autami, nocne zwiedzanie ratusza, pałacu, podziemi klasztornych i wycieczki po kalwarii.

Noc Muzeów organizowana jest co roku. Czy przygotowując kolejną imprezę udało się wymyślić nowe propozycje? Czym organizatorzy nas tym razem zaskoczą?
– Miłośnicy malarstwa powinni być zachwyceni. W ratuszu wystawione zostaną dzieła artystów o światowej sławie. Te nazwiska mówią same za siebie: Zdzisław Beksiński, Rafał Olbiński, Jarosław Jaśnikowski, Jacek Yerka, Tomasz Sętowski. Wymienionych twórców łączy szczególny rodzaj estetyki, nazywany realizmem magicznym. Wspólną cechą ich twórczości jest rezygnacja z wiernego odtwarzania rzeczywistości na rzecz świata wyobraźni, fantazji, plastycznej metafory.
Miłośnicy historii Wejherowa również powinni być zadowoleni, gdyż na noc muzeów przygotowaliśmy premierę dwóch książek: „Spacerkiem po dawnym Wejherowie” Tomasza Żmudy-Trzebiatowskiego i „Zatrzymane w kadrze” Lucyny i Macieja Kurpiowskich. Obie książki będzie można nabyć w promocyjnych cenach. Ponadto w ratuszu zobaczymy wystawę ciekawych pamiątek historycznych Klubu Miłośników Wejherowa, przejażdżki zabytkowymi samochodami na trasie ratusz-muzeum.

Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej zaprasza na otwarcie wystaw „Jan Konrad Kotłowski. Działacz społeczny, folklorysta, fotograf” oraz „Wejherowo na starych widokówkach” ze zbiorów Wernera Grabe. Z pewnością spodoba się Carving Show – sztuka rzeźbienia w owocach, pokaz szczudlarzy i żonglerki z ogniem, pokaz i warsztaty czerpania ozdobnego papieru. Tradycyjnie będziemy mogli wejść do krypt klasztornych i w nocnej scenerii zwiedzić kalwarię.
Dlaczego Urząd Miejski angażuje się w organizację imprez kulturalnych, rozrywkowych i rekreacyjnych? Czy warto podejmować taki dodatkowy wysiłek? Czy wejherowianie są zainteresowani taką ofertą?
Po remoncie Kalwarii Wejherowskiej stworzyła się możliwość zwiedzania kaplic nocą, więc wpadliśmy na pomysł aby włączyć się w Europejską Noc Muzeów i przygotować nocne wycieczki po naszym największym zabytku. Do tego doszła wspólna oferta muzeum i ratusza oraz zupełna nowość: nocne zwiedzanie podziemi klasztornych.
Oferta okazała się strzałem w dziesiątkę, a zainteresowanie ze strony mieszkańców Wejherowa i gości z zewnątrz przerosło nasze oczekiwania. Mało tego, z roku na rok liczba uczestników nocy muzeów w Wejherowie systematycznie rośnie.

Pozytywne opinie i specyficzna atmosfera panująca podczas tej nocy utwierdzają mnie w przekonaniu, że warto było wraz z moim zespołem podjąć się stworzenia czegoś nowego co zostanie w pamięci mieszkańców naszego miasta. Ponadto praca na rzecz promocji miasta to nie jest zwykła, urzędnicza praca. Tutaj szczególnie procentuje aktywność, inicjatywa i dobry pomysł.
Tego samego dnia urząd organizuje biegi rekreacyjne po parku miejskim. To kolejna, nowa inicjatywa?
19 maja organizujemy także festyn rekreacyjny „Wejherowo Biega” w ramach ogólnopolskiej akcji „Polska Biega” Gazety Wyborczej. Trasę biegów z trzema różnymi dystansami (1.900 metrów, 3.800 metrów, 5.700 metrów) wyznaczono na ścieżkach parkowych z metą w amfiteatrze.
W zawodach nie będzie prowadzona klasyfikacja zajmowanych miejsc, celem będzie samo dobiegnięcie do mety. Każdy uczestnik biegu otrzyma promocyjną koszulkę i medal okolicznościowy. Zachęcam do wspólnego biegania 19 maja!
Ponadto tego samego dnia w Wejherowie organizowany jest III Rajd Nordic Walking im. Grzegorza Rożyńskiego, z placu Jakuba Wejhera startuje III Raid Kowala, czyli zlot zabytkowych aut a w Kępinie rowerzyści będą mogli pojechać w IX Leśnym Maratonie Rowerowym.

Zostaw komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.