Wielki sukces licealisty z powiatu wejherowskiego

Cyprian Kleist, mieszkaniec Rumi, w finale 58 Ogólnopolskiej Olimpiady Chemicznej dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych godnie reprezentował cały powiat wejherowski, a nawet województwo. Został jedynym laureatem tej olimpiady z Okręgu Gdańskiego (zasięg: województwo pomorskie i część województwa warmińsko-mazurskiego).

W dwudniowych zawodach (teoretycznych i laboratoryjnych) uczestniczyło 92 najlepszych chemików z całej Polski. Znalazł się wśród nich. Cyprian Kleist, wówczas jeszcze uczeń klasy III Salezjańskiego Liceum Ogólnokształcącego (obecnie absolwent, maturzysta).

 

Rumianin Cyprian Kleist odnosi sukcesy na ogólnopolskich konkursach chemicznych.
Rumianin Cyprian Kleist odnosi sukcesy na ogólnopolskich konkursach chemicznych.

Cyprian został laureatem 58 Olimpiady Chemicznej, uzyskując bardzo wysoki wynik. Zajął 4 miejsce w ogólnopolskiej klasyfikacji. Można więc powiedzieć, że godnie reprezentował nie tylko szkołę, ale też powiat wejherowski i województwo pomorskie.
Tytuł laureata olimpiady wiąże się z uzyskaniem 100-procentowego wyniku z matury z chemii.
Cyprian jest prawdziwym pasjonatem chemii i laureatem innego, również Ogólnopolskiego Konkursu Chemicznego organizowanego przez Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu. Co ciekawe, 27 kwietnia Komitet Główny Olimpiady Chemicznej w Warszawie podał oficjalny skład reprezentacji Polski na Międzynarodową Olimpiadę Chemiczną, która odbędzie się w Waszyngtonie. Cyprian wchodzi w skład tej drużyny jako zawodnik rezerwowy.
Z pewnością dumna ze swojego ucznia jest nauczycielka liceum salezjańskiego, Mariola Klein, która pomagała Cyprianowi przygotować się do konkursu.
Dodajmy, że inny uczeń tego liceum Jędrzej Dampc został finalistą Ogólnopolskiej Olimpiady Geograficznej oraz laureatem Ogólnopolskiej Olimpiady o Diamentowy Indeks AGH.
Wracając do Cypriana, poza chemią, rumianin interesuje się matematyką i fizyką, pasjonuje go m.in. historia Polski. Jako ministrant inetersuje się też liturgią. Cyprian uwielbia komputerowe gry strategiczne, szczególnie historyczne. Chętnie słucha rocka i bluesa. Jak widać, nie tylko chemia wypełnia mu wolny czas.

AK.

Zostaw komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.