Wędrówka szlakiem pomników i tablic

Słuchacze Wejherowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku w kwietniu wędrowali szlakiem pomników i tablic pamiątkowych na terenie Wejherowa. Obok relacja uczestniczki rajdu, wolontariuszki z sekcji turystyki pieszej.

„Wejherowskie przystanki znaczeń – szlakiem pomników i tablic pamiątkowych” – taki tytuł nosi została książka Tomasza Patera. Razem z autorem, a także wejherowską przewodniczką Teresą Kowalską wyruszyliśmy na spacer po Wejherowie.
Podczas wędrówki śladami historii wspominaliśmy ważną kwietniową datę: 13 kwietnia 1943 r. polskojęzyczna prasa na terenie Generalnej Guberni czyli okupowanej przez Niemców znacznej części Polski podała wiadomość, że na terenie ZSRR, w lesie katyńskim oddziały Werhmachtu znalazły ponad 4 tysiące zamordowanych polskich żołnierzy, oficerów.
Nasza wycieczka miała upamiętnić zarówno ten dzień jak i cały miesiąc kwiecień, który jest Miesiącem Pamięci Narodowej.

Razem z Edwinem Nawrockim, jako wolontariusze turystyki pieszej, postanowiliśmy przybliżyć słuchaczom Wejherowskiego Uniwersytety Trzeciego Wieku YMCA historię ważnych wydarzeń wejherowskich i ludzi często zapomnianych przez nasze społeczeństwo.
Spotkaliśmy się przy Centrum Wsparcia Teleinformatycznego i Dowodzenia Marynarki Wojennej. Tu powitaliśmy wszystkich uczestników i wysłuchaliśmy historii walk w obronie wybrzeża we wrześniu 1939 r. 1 Morskiego Pułku Strzelców Morskich. Następnie udaliśmy się w kierunku centrum miasta, przystając kolejno przy mijanych pomnikach, obeliskach i tablicach na murach budynków.
Tomasz Pater oraz przewodniczka Teresa Kowalska opowiadali historię szczególnych wydarzeń i związanych z nimi pamiątkowych tablic.
W wycieczce wzięło udział 20 osób, w większości rdzennych wejherowian, którzy żywo interesowali się opowiadanymi przez Tomasza Patera historiami, zadając wiele pytań autorowi książki. Mieliśmy też możność nabycia książki z dedykacją autora.
Niestety z powodu brzydkiej, zimnej pogody nie byliśmy w stanie przejść całej zaplanowanej trasy. Drugą część wycieczki zaplanowaliśmy na nowy rok akademicki naszego uniwersytetu czyli, w październiku br.
Zapraszamy wszystkich do poznawania uroków miasta i ziemi wejherowskiej.

Alicja Orszulak  WUTW YMCA

Zostaw komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.