Potrzebna pomoc i wiedza o chorobie

Z inicjatywy Wejherowskiego Stowarzyszenia na rzecz Osób z Autyzmem 1 kwietnia w Filharmonii Wejherowskiej świętowano Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. Uroczystości w Wejherowie odbyły się pod honorowym patronatem prezydenta miasta Krzysztofa Hildebrandta i starosty powiatu wejherowskiego Gabrieli Lisius.

Uczestnicy obchodów Światowego Dnia Świadomości o Autyzmie przed budynkiem Starostwa w Wejherowie, ze starostą wejherowskim Gabrielą Lisus oraz członkiem Zarządu Powiatu Wojciechem Rybakowskim (z lewej strony).
Uczestnicy obchodów Światowego Dnia Świadomości o Autyzmie przed budynkiem Starostwa w Wejherowie, ze starostą wejherowskim Gabrielą Lisus oraz członkiem Zarządu Powiatu Wojciechem Rybakowskim (z lewej strony).

Ponad 100 uczestników konferencji obejrzało poruszający film o rodzinie, wychowującej nastolatka z autyzmem, a także zdjęcia dzieci ze stowarzyszenia. W uroczystości uczestniczyli przedstawiciele miejskiego i powiatowego samorządu, ale także m.in. nauczyciele, pedagodzy, pracownicy socjalni oraz osoby zajmujące się terapią osób z autyzmem.
Głos zabrali: starosta wejherowski Gabriela Lisius, przewodniczący Rady Miasta Wejherowa Bogdan Tokłowicza, kierownik Wydziału Kultury, Spraw Społecznych, Promocji i Turystyki w Urzędzie Miejskim Michał Jeliński, dyrektor Powiatowego Zespołu Kształcenia Specjalnego w Wejherowie Małgorzata Woźniak oraz Agnieszka Chomiuk, autorka książki ,,Kubuś z Pętelką czyli bajanki z sensem”.

OBRAZKI I BALONY

Dzieci z Wejherowskiego Stowarzyszenia Na Rzecz Osób z Autyzmem wespół z dziećmi z Powiatowego Zespołu Kształcenia Specjalnego wykonywały ilustracje do tej właśnie książki na warsztatach plastycznych. Z kolei na warsztatach integracyjnych wspólnie z uczniami szkoły podstawowej nr 8 i nr 11 przygotowały wystawę, którą zaprezentowano 1 kwietnia.
Uczestnicy konferencji z niebieskimi balonami w rękach przeszli w pochodzie pod siedzibę Starostwa, które na znak pani starosty rozbłysło na niebiesko. Tego dnia również Filharmonia Kaszubska w Wejherowie promieniała niebieskim blaskiem.
– Mamy nadzieję, że dzięki takiemu spotkaniu, m.in. dzięki prezentacji filmu i wystawie prac naszych dzieci poruszyliśmy serca i umysły uczestników tego spotkania oraz skłoniliśmy do refleksji: co my, jako społeczeństwo możemy zrobić dla dzieci z autyzmem, dorosłych z autyzmem i ich rodzin? – mówi Iwona Mostowska, wiceprezes Wejherowskiego Stowarzyszenia Na Rzecz Osób z Autyzmem
– Chcemy pokazać, że nasze dzieci nie są takie, jak się je postrzega. Staramy się uświadamiać m.in. nauczycieli i dyrektorów szkół, bo nie wszyscy wiedzą, czym jest autyzm. Cierpiące na nie dzieci mają pewne ograniczenia, ale także talenty, bywają bardzo inteligentne. Potrzebna jest im terapia, o którą zabiega m.in. nasze stowarzyszenie – mówi Izabela Minga, współorganizatorka obchodów Dnia Autyzmu.

WARSZTATY I WYCIECZKI

– W stowarzyszeniu wspieramy się nawzajem, proponujemy podopiecznym hipoterapię i hydroterapię, zajęcia dla rodziców, warsztaty, wycieczki – dodaje Iwona Mostowska, wiceprezes stowarzyszenia (prezesem jest Arkadiusz Raguza). – Celem stowarzyszenia, które obecnie ma pod opieką 12 dzieci i 15 dorosłe osoby, jest stworzenie placówki, która byłaby naszym wspólnym domem, miejscem spotkań.
– My, rodzice dzieci autystycznych, spotykamy się m.in. z nietolerancją, niezrozumieniem ze strony części społeczeństwa, a czasami nawet członków rodziny – dodaje Beata Roszman. – Ludzie nie rozumieją zachowania naszych dzieci. Wypraszają nas z kościoła, ze sklepu, z restauracji. Dlatego potrzebna jest szeroka informacja o autyzmie, przekazywana m.in. podczas różnych akcji, w tym z okazji obchodów Dnia Świadomości o Autyzmie.

Spotkania członków stowarzyszenia na Rzecz Osób z Autyzmem odbywają się w siedzibie Powiatowego Zespołu Kształcenia Specjalnego w Wejherowie.
Spotkania członków stowarzyszenia na Rzecz Osób z Autyzmem odbywają się w siedzibie Powiatowego Zespołu Kształcenia Specjalnego w Wejherowie.

WYJŚĆ Z OSAMOTNIENIA

– Chorzy na autyzm są niekiedy bardzo inteligentni, ale mają trudności społeczne, problemy z komunikacją – wyjaśnia Alicja Hińcza, która na zajęcia wejherowskiego stowarzyszenia dojeżdża z synem z Gdańska. – Wszyscy pamiętamy film „Rain man”, pokazujący to zjawisko. Autyzm przejawia się m.in. zaburzeniami emocjonalnymi i innym widzeniem świata. Chcę podkreślić, że naszych dzieci nie trzeba się bać. Niestety, na ogół obawiamy się tego, czego nie znamy.
Nasze stowarzyszenia pomaga dzieciom i ich rodzinom wyjść z osamotnienia, w którym się znajdujemy.

Od lewej: Iwona Mostowska, wiceprezes wejherowskiego stowarzyszenia z synem Krzysiem i  Izabela Minga.
Od lewej: Iwona Mostowska, wiceprezes wejherowskiego stowarzyszenia z synem Krzysiem i Izabela Minga.

– Największym problemem autystów w Polsce jest brak szybkiej diagnozy. Rodzice ignorują pierwsze symptomy, lekarze pierwszego kontaktu często nie diagnozują pierwszych objawów, terapia jest podejmowana zbyt późno, a to ona daje szansę na samodzielne funkcjonowanie w społeczeństwie. Dlatego tak ważne jest, by mówić o autyzmie – powiedziała starosta wejherowski Gabriela Lisius.
Anna Kuczmarska

NA NIEBIESKO DLA AUTYZMU

Światowy Dzień Świadomości o Autyzmie to święto obchodzone corocznie 2 kwietnia, którego celem jest podnoszenie świadomości społecznej na temat tej choroby. Ustanowione przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w 2008 roku ma za zadanie uwrażliwiać społeczeństwo na problematykę autyzmu i niepełnosprawności. W tym dniu symbolem solidarności z osobami cierpiącymi na autyzm jest kolor niebieski, dlatego tak wiele budynków w Polsce i na świecie rozświetliło się na niebiesko.
Autyzm jest zaburzeniem, u podstaw którego leży nieprawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego i dotyka obecnie co najmniej jedno na 300 dzieci w Polsce. Osoby z autyzmem mają problemy z komunikacją, postrzeganiem świata, a także rozumieniem relacji społecznych.

Zostaw komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.