W hołdzie Bohaterom

Przypadający 1 marca Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych był obchodzony uroczyście w powiecie wejherowskim i w samym Wejherowie. Starosta Gabriela Lisius i ks. dziekan Daniel Nowak zaprosili mieszkańców, w tym młodzież, na mszę świętą oraz uroczystość przy Bramie Piaśnickiej.

W hołdzie Bohaterom
W hołdzie Bohaterom

Do kościoła pw. Chrystusa Króla i bł. s. Alicji Kotowskiej przybyli przedstawiciele władz samorządowych miasta, powiatu i gmin. Obecny był poseł Jan Klawiter, przedstawiciele wojska i innych służb, kombatanci i licznie zgromadzona młodzież szkół ponadgimnazjalnych. Nie zabrakło harcerzy.
Licealiści z I LO w Rumi i z Redy zaprezentowali wzruszający koncert. Liczne poczty sztandarowe nadały uroczystości podniosłego charakteru.
Podczas mszy św. ks. dziekan Daniel Nowak przypomniał zebranym zasługi żołnierzy, którzy walczyli o wolną Polskę w latach 1945-1963 (wtedy zamordowano ostatniego żołnierza antykomunistycznego podziemia). Władze komunistyczne nie tylko prześladowały i zabijały patriotów, ale co gorsza, skazywały ich na niepamięć.
– Uczymy się tego święta, które w tym roku pięknie się wpisuje w 1050-lecie Chrztu Polski – powiedział m.in. ksiądz dziekan. – Potrzeba nam dzisiaj ludzi niezłomnych, potrzeba zdecydowanej i patriotycznej postawy.
Po wspólnej modlitwie nastąpił przemarsz pod Bramę Piaśnicką, gdzie składano wiązanki kwiatów i zapalano znicze.
O Żołnierzach Wyklętych mówiła starosta Gabriela Lisius, która również dziękowała uczestnikom za udział w uroczystości.
Uczniowie klas mundurowych Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Redzie poprowadzili Apel Poległych.

Zostaw komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.