Wieczór Solidarności z Węgrami

15 marca w Wejherowie odbyła się wyjątkowa, niespotykana na Wybrzeżu manifestacja solidarności z Narodem Węgierskim – w łączności z Polakami, którzy udali się pociągiem do Budapesztu, aby dać wyraz poparcia rządowi premiera Victora Orbana i narodowi węgierskiemu w ich narodowe Święto Niepodległości. 

Zorganizowaną przez Akcję Katolicką uroczystość rozpoczęła wieczorna msza święta w intencji Ojczyzny – Naszej i Waszej – celebrowana w wejherowskiej Kolegiacie. Homilię wygłosił ojciec Marek, Paulin z Jasnej Góry.
Po zakończonej mszy świętej obecni razem z kapłanami udali się na pobliski Skwer Jana Pawła II, gdzie kontynuowano Wieczór Solidarności z Węgrami. Szczególnymi gośćmi uroczystości byli państwo Joanna Duda-Gwiazda i Andrzej Gwiazda – dawni działacze opozycji antykomunistycznej, założyciele Wolnych Związków Zawodowych i współtwórcy „Solidarności”.
– Pragnęliśmy dać wyraz zarówno swojej solidarności, jak i uczcić pamięć bohaterów walki o wolność oraz wyrazić wolę dążenia do przywrócenia godności Polakom w Polsce – informuje Jolanta Węsierska z wejherowskiej Akcji Katolickiej. – Jesteśmy wdzięczni księdzu dziekanowi Tadeuszowi Reszka za możliwość zorganizowania uroczystości w kościele Trójcy Świętej.
Podczas uroczystości organizatorzy przypomnieli współpracę i pomoc, jaką okazywali sobie nawzajem w historii Polacy i Węgrzy. Przypomnieli też pochodzące z czasu węgierskiej rewolucji w 1848 r. zawołanie: Polak, Węgier – dwa bratanki!
W wystąpieniach w kościele oraz na Skwerze Jana Pawła II nawiązano do obecnych wydarzeń na Węgrzech i dokonujących się tam z trudem zmian oraz do sytuacji w Polsce.
Podkreślano, że intencją wspólnej modlitwy tego wieczora jest zarówno nasza Ojczyzna, jak i błogosławieństwo dla obu narodów – Polski i Węgier.

1848, 1920, 1956…
15 marca 1848 r. rozpoczęła się rewolucja na Węgrzech, która miała doprowadzić do wyzwolenia kraju spod panowania austriackiego. Po stronie węgierskiej walczył trzytysięczny legion polski pod wodzą gen. Józefa Wysockiego. Naczelnym dowódcą wojsk węgierskich mianowano gen. Henryka Dembińskiego, nieco później zaś naczelnym wodzem armii węgierskiej został gen. Józef Bem.
Braterstwo broni, zapoczątkowane właśnie w 1848 roku, kontynuowane było w roku 1920, kiedy to Węgrzy znacznie dozbroili w decydującym momencie armię Marszałka Józefa Piłsudzkiego i tym samym przyczynili się do Cudu nad Wisłą!
W 1956 roku Polacy organizowali pomoc dla bohaterów antysowieckiego powstania na Węgrzech.
W Budapeszcie stoi pomnik Józefa Bema – prawdziwy symbol naszej przyjaźni. Dzień 15 marca stał się Świętem Narodowym na Węgrzech. Wśród przypominanych tego dnia bohaterów, którzy zginęli w walkach o wolność, nie brakuje Polaków.

Oświadczenie państwa Gwiazdów
Obecni na uroczystości w Wejherowie Joanna i Andrzej Gwiazdowie, wystosowali oświadczenie w sprawie sytuacji na Węgrzech, podkreślając m.in. że zniszczenie wewnętrznych źródeł finansowania zmuszało Węgry do przyjęcia ofiarowywanych pożyczek. Obywatele Węgier nie ponoszą za to odpowiedzialności, ponieważ nikt ich nie pytał ani o formę transformacji, ani o zgodę na zadłużenie.
Zdaniem polskich opozycjonistów, obywatele, niepodległych Węgier mają prawo uchwalić konstytucję według własnego uznania oraz wybrać taki rząd, jaki uznają za potrzebny.

Zostaw komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.