Święto Cechu

Przemarsz przez miasto razem z młodzieżą i kaszubską orkiestrą oraz uroczysta msza św. w Kolegiacie, w intencji wejherowskich rzemieślników to główne punkty poniedziałkowych obchodów dnia świętego Józefa. 19 marca swojego patrona czczą rzemieślnicy, zrzeszeni w Powiatowym Cechu Rzemiosł, Małych i Średnich Przedsiębiorstw – Związku Pracodawców w Wejherowie. 

O św. Józefie mówił podczas mszy św. ks. prałat Tadeusz Reszka, podkreślając, że ten święty jest niedoścignionym wzorem człowieka posłusznego, wierzącego, prostego i ufnego, poozostającego w cieniu. Ksiądz T. Reszka dziękował rzemieślnikom za ich pracę, a także za podtrzymywanie pięknych tradycji.

– Wszystko, co jest tutaj w kościele, zostało zrobione przez rzemieślników – powiedział kapelan wejherowskiego Cechu Rzemiosł.

Ks. Reszka podziękował także prezydentowi Wejherowa Krzysztofowi Hildebrandtowi, który jak dodał kapelan, jest zawsze z rzemieślnikami i sam jest rzemieślnikiem, patrzącym szeroko na Wejherowo.
Uroczystym akcentem mszy świętej było nadanie i poświęcenie sztandaru Niepublicznej Szkoły Rzemiosła w Wejherowie. Starszy Cechu, Brunon Gajewski przekazał sztandar dyrektorowi szkoły, a dyrektor Henryk Pranga – młodzieży.

Młodzież ślubowała na nowy poświęcony sztandar Niepublicznej Szkoły Rzemiosła.
Młodzież ślubowała na nowy poświęcony sztandar Niepublicznej Szkoły Rzemiosła.

Zarówno uczniowie wybrani do pocztu sztandarowego, jak i pozostała młodzież, licznie zgromadzona w kościele, złożyła ślubowanie na nowy sztandar.

Bronisław Bertrand i Brunon Gajewski - gratulacje od Starszego Cechu dla rzemieślnika z 50-letnim stażem.
Bronisław Bertrand i Brunon Gajewski – gratulacje od Starszego Cechu dla rzemieślnika z 50-letnim stażem.

Uroczystość kontynuowano w sali Atlantic, gdzie spotkali się rzemieślnicy i ich goście – posłowie, samorządowcy oraz przedstawiciele cechów w Pucku, Gdyni, Gdańsku, Redzie i innych pomorskich miastach.

Ks. prałat Tadeusz Reszka dziękował rzemieślnikom i obdarował ich upominkami, m.in. piękną figurą i książkami.
Ks. prałat Tadeusz Reszka dziękował rzemieślnikom i obdarował ich upominkami, m.in. piękną figurą i książkami.

– Świety Józef był dobrym cieślą i troskliwym opiekunem rodziny, a rzemieślnicza brać jest również wielką rodziną – powiedział Starszy Cechu w swoim wystąpieniu.
Brunon Gajewski dziękował i gratulował Bronisławowi Bertrandtowi (producent okien) z okazji 50-lecia pracy zawodowej.

Prezent w postaci albumu otrzymał od księdza dziekana także prezydent Krzysztof Hildebrandt - za to że zawsze jest z rzemieślnikami.
Prezent w postaci albumu otrzymał od księdza dziekana także prezydent Krzysztof Hildebrandt – za to że zawsze jest z rzemieślnikami.

Wielu gości składało życzenia wejherowskim rzemieślnikom. W wypowiedziach podkreślano, że Cech Rzemiosł MiŚP Związek Pracodawców w Wejherowie należy do najlepszych na Pomorzu i w kraju. Ma też, jak podkreślił prezydent Wejherowa, wspaniałą szkołę i młodzież.
Anna Kuczmarska

W rzemieślniczej uroczystości wzięli udział m.in.: poseł Jerzy Budnik, dyrektor departamentu w Urzędzie Marszałkowski – Włodzimierz Szordykowski (w imieniu marszałka pomorskiego M. Struka) oraz prezes Izby Rzemieślniczej w Gdańsku – Wiesław Szajna.

Zostaw komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.