Mniej dymu nad miastem
W Wejherowie zlikwidowano 94 piece i paleniska węglowe, a 10 budynków wielorodzinnych podłączonych zostało do miejskiej sieci ciepłowniczej lub gazowej, co poskutkowało zmniejszeniem emisji szkodliwych substancji do atmosfery.
Dobiegła końca realizacja projektu „Likwidacja niskiej emisji w Śródmieściu Wejherowa”, który został przygotowany i prowadzony przez miasto. Wejherowski samorząd pozyskał na ten cel dotację ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku.
Jak informuje zastępca prezydenta Piotr Bochiński, władze miasta Wejherowa od wielu lat podejmują działania związane z ochroną środowiska, a zwłaszcza starania o poprawę czystości powietrza. Wiadomo, że jednym głównych źródeł zanieczyszczeń powietrza w okresie jesienno-zimowym są domy jednorodzinne i budynki komunalne ogrzewane piecami i kotłowniami węglowymi.
W celu ograniczenia tzw. niskiej emisji miasto prowadzi również działania informacyjne. Na stronie internetowej www.wejherowo.pl i w „Nowinach” prowadzona była akcja informacyjna wśród mieszkańców, aby zaprzestać spalania w piecach domowych m.in. odzieży, plastikowych butelek i płyt meblowych nasączonych chemikaliami.
– Oddziaływanie zanieczyszczeń powietrza na ludzi jest niebezpieczne i prowadzi często do przewlekłych chorób – mówi Piotr Bochiński. – Znaczącym źródłem zanieczyszczenia powietrza są spaliny z palenisk domowych oraz małych zakładów wyposażonych w różnego rodzaju piece węglowe. Bardzo niebezpieczne może też być spalanie śmieci w tych piecach.
P. Bochiński przypomina, że z inicjatywy prezydenta Krzysztofa Hildebrandta, już w 2008 roku Rada Miasta Wejherowa przyjęła pilotażowy program finansowania modernizacji systemów grzewczych w mieście, dzięki któremu można było objąć tą modernizacją lokale mieszkalne w budynkach komunalnych i prywatnych. Dofinansowanie wynosiło do 75 proc. łącznych kosztów.
– Warunkiem było podłączenie ogrzewania sieci OPEC lub instalacja ogrzewania gazowego. Dzięki temu jeszcze przed wprowadzeniem projektu KAWKA z możliwości wymiany systemów grzewczych skorzystało 16 budynków – mówi Piotr Bochiński.
Dzięki przystąpieniu miasta Wejherowa do programu KAWKA, od 2013 roku na terenie Wejherowa zlikwidowane zostały 94 piece i paleniska węglowe. Natomiast 10 budynków wielorodzinnych podłączonych zostało do miejskiej sieci ciepłowniczej lub gazowej. W wyniku realizacji inwestycji, o 10 ton rocznie zmniejszyła się emisja pyłów do atmosfery, 1000 ton dwutlenku węgla i 4 kg rakotwórczego benzoapirenu.
Koszt projektu „Likwidacja niskiej emisji w Śródmieściu Wejherowa” wyniósł 774 tys. zł. W ramach programu KAWKA, Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku udzielił dofinansowania na realizację tej inwestycji w formie pożyczki oraz dotacji.
Realizacja projektu przebiegała na razie w Śródmieściu, gdzie zanieczyszczenie powietrza – zgodne z badaniami – jest największe. W tym rejonie miasta znajduje się miejska sieć ciepłownicza OPEC, zasilająca głównie budynki wielorodzinne, do której najchętniej podłączają się mieszkańcy likwidując piece.