Debata o Unii

Wejście Polski do strefy euro i związane z tym obawy, napięte stosunki z Białorusią i nienajlepsza sytuacja Polaków na Litwie, nacjonalizm w Europie oraz kryzys w Grecji, a także dominacja Niemiec i Francji w unii – te i inne zagadnienia poruszano podczas debaty, która odbyła się w I Liceum Ogólnokształcącym im. Króla Jana II Sobieskiego.

W szkole gościli: europoseł Jan Kozłowski, poseł Jerzy Budnik i starosta wejherowski Józef Reszke. Wszyscy trzej reprezentanci Platformy Obywatelskiej odpowiadali na pytania licealistów, ale ponieważ debata dotyczyła Unii Europejskiej, najwięcej pytań kierowano do europosła.

Wypowiadając się na temat wprowadzenia w naszym kraju waluty euro, J. Kozłowski stwierdził, że związane z tym procesem obawy nie są uzasadnione. Zdaniem europosła, wprowadzenie euro dla firm oznaczać będzie stabilizację, która dobrze wpłynie na gospodarkę. Problemem pozostaje nieunikniony wzrost cen artykułów po wprowadzeniu euro.

– Żeby złagodzić skutki tego zjawiska trzeba wprowadzić okres przejściowy, kiedy ceny będą podawane zarówno w złotówkach, jak i w euro – stwierdził Jan Kozłowski.
AK.

Zostaw komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.