Alimenty dla dziecka od zaraz

Pani Joanna po rozstaniu z mężem sama pracuje, jednakże pieniędzy nie wystarcza na utrzymanie jej i syna. Mąż nie płaci alimentów, mimo iż dobrze zarabia. Pani Joanna zamierza pozwać męża o alimenty, jednakże obawia się, że nie dostanie zbyt dużej kwoty, a poza tym że sprawa w sądzie będzie trwała będzie trwała. Tymczasem pieniądze potrzebne są teraz, a nie za kilkanaście miesięcy.

Obawy Pani Joanny są niepotrzebne i nieuzasadnione. Kierując sprawę do Sądu pamiętajmy, że orzekający w sądach sędziowie to także ludzie. W dodatku sędziowie orzekający w wydziałach rodzinnych są szczególnie wyczuleni są na potrzeby i krzywdę najmłodszych i najsłabszych osób.
To prawda, że postępowania sądowe o alimenty może trwać dość długo, jednak nie powinno to martwić pani Joanny. Po pierwsze, sąd orzeknie o alimentach od dnia, kiedy wniesiony został pozew, więc pieniądze będą zasądzane od chwili złożenia pozwu, a nie od momentu wydania wyroku.
Po drugie pani Joanna może złożyć wniosek o udzielenie zabezpieczania poprzez zobowiązanie pozwanego (ojca jej dziecka) do łożenia alimentów w określonej kwocie w trakcie trwania postępowania sądowego.
Wniosek o udzielenie zabezpieczenia sąd rozpoznaje niezwłocznie, nie później niż w terminie 7 dni od dnia jego wpłynięcia do Sądu, zaś postanowienie o udzieleniu zabezpieczenia (opatrzone klauzulą wykonalności) przesyła do powódki (pani Joanny).
Na tej podstawie można już prowadzić postępowanie egzekucyjne.
Jeśli chodzi o kwotę alimentów, zgodnie z kodeksem rodzinnym i opiekuńczym, wysokość i zakres świadczeń zależy od usprawiedliwionych potrzeb uprawnionego (dziecka) oraz od zarobkowych i majątkowych możliwości zobowiązanego (ojca).
To oznacza, że dzieci mają prawo do równej stopy życiowej z rodzicami, zarówno wtedy, gdy żyją z nimi wspólnie, jak i oddzielnie. To nie ojciec będzie decydował, ile zapłaci na rzecz syna, ale Sąd – po zbadaniu, jaki jest koszt utrzymania syna oraz zarobki jego ojca.
Jeżeli więc pani Joanna w sposób uczciwy i rzetelny przedstawi koszt utrzymania syna (np. miesięczny koszt wyżywienia, ubrania, środków czystości, lekarstw, pomocy szkolnych, najmu mieszkania i innych opłat z tym związanych), to Sąd mając na względzie powyższe, zasądzi odpowiednią kwotę alimentów dla syna. Kwota ta na pewno nie będzie niska, jeżeli ojciec dziecka dobrze zarabia.

Adwokat
Dariusz Budnik
Gdynia, ul. Świętojańska 61/2
www.adwokatbudnik.pl
Tel. 790 410 250

 

Zostaw komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.