Mniejsze czynsze za lokale użytkowe

Zarządzenie prezydenta Wejherowa z 20 lutego br. jest ważne zwłaszcza dla właścicieli małych firm i przedsiębiorstw usługowo-handlowych, chcącyhc wynając lokal w mieście. Prezydent Krzysztof Hildebrandt zdecydował o obniżeniu stawek czynszu najmu komunalnych lokali użytkowych w Wejherowie, które są podstawą w przetargach. Oznacza to, że przyszli użytkownicy lokali będących własnością miasta, którzy przystąpią do nowych przetargów zapłacą mniej za czynsz.

– Przedstawiciele środowisk gospodarczych i organizacji społecznych coraz częściej informowali o trudnej sytuacji gospodarczej, szczególnie małych przedsiębiorstw. Dlatego zdecydowałem o wprowadzeniu minimalnych stawek  czynszu dla lokali użytkowych – mówi prezydent Wejherowa, Krzysztof Hildebrandt. – Będą one podstawą w nowych przetargach, dotyczących wynajmu lokali, które są własnością miasta.
W myśl zarządzenia prezydenta z 20 lutego br., w lokalach, w których prowadzona będzie działalność usługowa: np. usługi szewskie, szklarskie, krawieckie, gastronomiczne, naprawa sprzętu biurowego oraz sklepy zoologiczne –  minimalna stawka czynszu będzie wynosić 7 zł netto za metr kw.
Prezydent obniżył minimalną stawkę dla użytkowników lokali handlowych za 1 metr kwadratowy powierzchni lokali użytkowych z 21 zł na 15 zł miesięcznie.

Właściciele małych firm, sklepów i zakładów usługowych będą płacić mniejsze czynsze za lokale usługowe, będące własnością miasta, m.in za pomieszczenia wynajmowane w centrum Wejherowa.
Właściciele małych firm, sklepów i zakładów usługowych będą płacić mniejsze czynsze za lokale usługowe, będące własnością miasta, m.in za pomieszczenia wynajmowane w centrum Wejherowa.

Natomiast minimalna stawka czynszu za najem 1 metra kw. powierzchni pomieszczeń, przynależnych do lokali użytkowych wynosi 5 zł miesięcznie.
Minimalna stawka czynszu może być obniżona nawet o 50 procent jeżeli lokal znajduje się w przyziemiu lub  budynek wymaga kapitalnego remontu.
Na 90-procentową bonifikatę mogą liczyć organizacje, realizujące cele oświatowe oraz organizacje kombatanckie.
To jednak nie wszystko, bo jak informuje sekretarz miasta Bogusław Suwara, prezydent Wejherowa dodatkowo może zastosować szczególną obniżkę stawki minimalnej czynszu.
_ Jest to możliwe w przypadku przeznaczenia lokalu użytkowego na działalność związaną z promocją regionu i kultury kaszubskiej – mówi, sekretarz Wejherowa.  
Trzeba pamiętać, że stawki te dotyczą lokali, będących własnością miasta. Na wysokość opłat za dzierżawę pomieszczeń prywatnych (a takich lokali jest w Wejherowie dużo), władze miasta nie mają wpływu.

Anna Kuczmarska

 

Zostaw komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.