Podróż pełna wrażeń

Aleksandra Musiał, Aleksandra Antochowska i Magdalena Sabisz, tegoroczne maturzystki II Liceum Ogólnokształcącego w Wejherowie, wspólnie z Aliną Lipską nauczycielką języka polskiego i wicedyrektorką szkoły, pojechały w dniach 14-18 czerwca do Brukseli. Absolwentki II LO są laureatkami konkursu „ Moja szkoła w Unii Europejskiej – Powrót do szkoły”, któremu patronowało Ministerstwo Spraw Zagranicznych, a wyjazd był nagrodą za ich wysiłek i wiedzę.

W pierwszym etapie konkursu uczestnicy pisali esej na temat „Jak nasz styl życia wpływa na środowisko”, natomiast w drugim etapie organizowali spotkanie z wybranym parlamentarzystą, aby omówić problem, istotny z punktu widzenia Unii Europejskiej.
Uczennice z wejherowskiego liceum bezapelacyjnie wygrały pierwszy etap rywalizacji, zajmując pierwsze miejsce w województwie pomorskim.
W ramach drugiego etapu zorganizowały spotkanie na temat energii odnawialnej, zapraszając na debatę posła do Parlamentu Europejskiego pana Jana Kozłowskiego, a także Bogdana Tokłowicza – zastępcę prezydenta Wejherowa, Teresę Kamińską – prezesa Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, Piotra Książka – prezesa Elektrowni Szczytowo-Pompowej w Żarnowcu, Tadeusza Reszkę księdza dziekana parafii pw. Św. Trójcy w Wejherowie oraz Marka Hinza, nauczyciel w Gimnazjum Publicznym w Luzinie. W dyskusji uczestniczyli także przedstawiciele Rady Miejskiej w Wejherowie, uczniowie II LO oraz rodzice i nauczyciele.

Tegoroczne maturzystki i ich opiekunka zasiadały w sali obrad Parlamentu Europejskiego. Był też czas na zwiedzanie, m.in. zabytkowej Brugii.
Tegoroczne maturzystki i ich opiekunka zasiadały w sali obrad Parlamentu Europejskiego. Był też czas na zwiedzanie, m.in. zabytkowej Brugii.

Spotkanie wywarło tak duże wrażenie na uczestnikach, że europoseł Jan Kozłowski zaprosił organizatorki do Brukseli.
Absolwentki II LO pojechały tam razem z laureatami konkursów wiedzy o Unii Europejskiej z województwa pomorskiego, w sumie ok. 50 osobami.
Program wizyty był urozmaicony i przewidywał zwiedzanie Brukseli, średniowiecznej Brugii, wizyty w instytucjach unijnych, tj. Komisji Europejskiej i Parlamencie. Uczestnikom wyjazdu na pewno na długo pozostaną w pamięci obrady Parlamentu Europejskiego. Podczas spotkania z europosłem Janem Kozłowskim, młodzież uzyskała odpowiedzi na wiele pytań dotyczących historii Unii Europejskiej, funkcjonowania administracji unijnej, struktury Komisji Europejskiej, budżetu UE, planów rozszerzenia struktur o nowe państwa, itp.


– To była interesująca podróż, w dodatku pełna atrakcji – mówi Ola Musiał. – Bruksela bardzo się nam podobała, chociaż nie należy do zbyt czystych miast. Byłyśmy zadowolone z hotelu i pysznych posiłków, miałyśmy też okazję rozmawiać w języku angielskim.
– Dzięki informacjom naszej przewodniczki, asystentki posła Kozłowskiego, mogłyśmy się sporo dowiedzieć o codziennym życiu w Brukseli – dodaje Ola Antochowska, a Magdalena Sabisz podkreśla, że na ulicach Brukseli można zobaczyć ciekawą wielonarodowościową mieszankę.
Wszystkie dziewczyny, a także ich opiekunka, Alina Lipska były zauroczone zabytkową Brugią, gdzie pływały łodzią po kanałach, niczym w Wenecji.
Pozostały wspaniałe wrażenia i mnóstwo zdjęć na pamiątkę.

Zostaw komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.