Podróż pełna wrażeń
Aleksandra Musiał, Aleksandra Antochowska i Magdalena Sabisz, tegoroczne maturzystki II Liceum Ogólnokształcącego w Wejherowie, wspólnie z Aliną Lipską nauczycielką języka polskiego i wicedyrektorką szkoły, pojechały w dniach 14-18 czerwca do Brukseli. Absolwentki II LO są laureatkami konkursu „ Moja szkoła w Unii Europejskiej – Powrót do szkoły”, któremu patronowało Ministerstwo Spraw Zagranicznych, a wyjazd był nagrodą za ich wysiłek i wiedzę.
W pierwszym etapie konkursu uczestnicy pisali esej na temat „Jak nasz styl życia wpływa na środowisko”, natomiast w drugim etapie organizowali spotkanie z wybranym parlamentarzystą, aby omówić problem, istotny z punktu widzenia Unii Europejskiej.
Uczennice z wejherowskiego liceum bezapelacyjnie wygrały pierwszy etap rywalizacji, zajmując pierwsze miejsce w województwie pomorskim.
W ramach drugiego etapu zorganizowały spotkanie na temat energii odnawialnej, zapraszając na debatę posła do Parlamentu Europejskiego pana Jana Kozłowskiego, a także Bogdana Tokłowicza – zastępcę prezydenta Wejherowa, Teresę Kamińską – prezesa Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, Piotra Książka – prezesa Elektrowni Szczytowo-Pompowej w Żarnowcu, Tadeusza Reszkę księdza dziekana parafii pw. Św. Trójcy w Wejherowie oraz Marka Hinza, nauczyciel w Gimnazjum Publicznym w Luzinie. W dyskusji uczestniczyli także przedstawiciele Rady Miejskiej w Wejherowie, uczniowie II LO oraz rodzice i nauczyciele.
Spotkanie wywarło tak duże wrażenie na uczestnikach, że europoseł Jan Kozłowski zaprosił organizatorki do Brukseli.
Absolwentki II LO pojechały tam razem z laureatami konkursów wiedzy o Unii Europejskiej z województwa pomorskiego, w sumie ok. 50 osobami.
Program wizyty był urozmaicony i przewidywał zwiedzanie Brukseli, średniowiecznej Brugii, wizyty w instytucjach unijnych, tj. Komisji Europejskiej i Parlamencie. Uczestnikom wyjazdu na pewno na długo pozostaną w pamięci obrady Parlamentu Europejskiego. Podczas spotkania z europosłem Janem Kozłowskim, młodzież uzyskała odpowiedzi na wiele pytań dotyczących historii Unii Europejskiej, funkcjonowania administracji unijnej, struktury Komisji Europejskiej, budżetu UE, planów rozszerzenia struktur o nowe państwa, itp.
– To była interesująca podróż, w dodatku pełna atrakcji – mówi Ola Musiał. – Bruksela bardzo się nam podobała, chociaż nie należy do zbyt czystych miast. Byłyśmy zadowolone z hotelu i pysznych posiłków, miałyśmy też okazję rozmawiać w języku angielskim.
– Dzięki informacjom naszej przewodniczki, asystentki posła Kozłowskiego, mogłyśmy się sporo dowiedzieć o codziennym życiu w Brukseli – dodaje Ola Antochowska, a Magdalena Sabisz podkreśla, że na ulicach Brukseli można zobaczyć ciekawą wielonarodowościową mieszankę.
Wszystkie dziewczyny, a także ich opiekunka, Alina Lipska były zauroczone zabytkową Brugią, gdzie pływały łodzią po kanałach, niczym w Wenecji.
Pozostały wspaniałe wrażenia i mnóstwo zdjęć na pamiątkę.