Wagner i Grupa Chanteloube

Nazwisko Wagner kojarzy się nam z muzyką i to poważną, ale jest też współczesny niemiecki artysta o tym nazwisku, który zajmuje się zupełnie inną sztuką. Prace malarza i grafika – Horsta Wagnera możemy oglądać w ratuszu. W galerii wejherowskiej biblioteki  zakończyła się natomiast międzynarodowa wystawa prac artystów z siedmiu krajów. Wystawę prac niemieckiego malarza i grafika – Horsta Wagnera w wejherowskim ratuszu uroczyście otworzyli wiceprezydent Wejherowa Bogdan Tokłowicz oraz dyrektor Wejherowskiego Centrum Kultury Jolanta Rożyńska. Na wernisażu gościł główny bohater wydarzenia, Horst Wagner, a także Wolfgang Werner, reprezentujący Muzeum w Rostoku.

Wystawa Horsta Wagnera w wejherowskim Ratuszu będzie czynna do końca marca br.  Można ją oglądać od poniedziałku do piątku w godz. 7.30-15.30.
Wystawa Horsta Wagnera w wejherowskim Ratuszu będzie czynna do końca marca br. Można ją oglądać od poniedziałku do piątku w godz. 7.30-15.30.

Horst Wagner, członek Stowarzyszenia Artystów Plastyków Turyngii, wystawiał swoje obrazy na licznych wystawach indywidualnych i zbiorowych w wielu miastach Niemiec. Główne tematy jego prac, to człowiek, przyroda i krajobrazy urbanistyczne.
Artysta dokumentuje ludzką egzystencję w trudnych czasach, w niebezpiecznych miejscach. Szuka prawdy o człowieku w każdym malowanym przez siebie ujęciu, a w poszukiwaniu ludzi wyrusza do miejsc publicznych, na ulice, place, dworce.

Dyrektor WCK, Jolanta Rożyńska (po prawej) w rozmowie z gośćmi wernisażu w wejherowskim Ratuszu.
Dyrektor WCK, Jolanta Rożyńska (po prawej) w rozmowie z gośćmi wernisażu w wejherowskim Ratuszu.

Prace Wagnera stanowią studia stanu psychicznego, zachowań jednostek. Podchodzi do swoich modeli indywidualnie, ale stara się przedstawić uniwersalne prawdy o ludzkim losie.
– Jestem zainteresowany tymi ludźmi, którzy zatrzymali się w oczekiwaniu na coś, ludźmi usuniętymi poza nawias – powiedział Horst Wagner. – Jestem zainteresowany tym, co dzieje się poza fasadami i maskami, za którymi ukrywamy siebie.

Komisarz wystawy SILVA RERUM, Anna Misiek (pierwsza z prawej) opowiada o pracach i artystach poczas finisażu ekspozycji w bibliotece przy ul. Kaszubskiej.
Komisarz wystawy SILVA RERUM, Anna Misiek (pierwsza z prawej) opowiada o pracach i artystach poczas finisażu ekspozycji w bibliotece przy ul. Kaszubskiej.

Najczęściej stosowane przez niego techniki to akryl, węgiel, ołówek.
To niepowtarzalna okazja, by zobaczyć rysunki niemieckiego malarza-grafika.
Miłośnicy wystaw plastycznych z pewnością nie omieszkali obejrzeć prac, wystawionych do niedawna w Powiatowej i Miejskiej Bibliotece Publicznej. Finisaż wystawy „SILVA RERUM” odbył się w bibliotece w ubiegłym tygodniu, ale wcześniej przez trzy tygodnie prezentowano tam prace o zróżnicowanej tematyce i formie wypowiedzi artystycznej, autorstwa 22 artystów z siedmiu krajów europejskich.
Trzon wystawy stanowiły prace artystów z Grupy Chanteloube, założonej w 2002 r. w okolicach alpejskiego miasta Grenoble. Pokazana w Wejherowie wystawa gościła już w innych miastach Francji i Polski ostatnio m.in. w Gdyni.

Zostaw komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.