Ekostrateg za Ekofabrykę

Wzorcowa inwestycja Zakładu Usług Komunalnych

Zakład Usług Komunalnych sp. z o.o. w Wejherowie otrzymał tytuł „Ekostrateg 2017” podczas V Polskiego Kongresu Przedsiębiorczości w Zielonej Górze. To nagroda za projekt kompleksowej gospodarki odpadami oraz wdrażanie najnowszych technologii dostępnych w branży ochrony środowiska, o czym poinformowali wspólnie: prezydent Wejherowa Krzysztof Hildebrandt oraz Roman Czerwiński, prezes spółki.

Prezydent Krzysztof Hildebrandt oraz prezes ZUK spółka z o.o. Roman Czerwiński ze statuetką „Ekostratega 2017”.

Tytuł i statuetka, którą prezes ZUK odebrał na kongresie w Zielonej Górze został przyznany przez Polską Agencję Przedsiębiorczości, redakcję Forum Przedsiębiorczości „Dziennika Gazety Prawnej” oraz Biznes Plus „Gazety Wyborczej”.
– Nagrodzona została inwestycja, którą ZUK przygotowuje, czyli Ekofabryka. Uważam, że jest to bardzo dobry pomysł, ponieważ Ekofabryka jest związana nie tylko z prostą segregacją odpadów, ale też z odpowiednim ich zagospodarowaniem – powiedział Krzysztof Hildebrandt, prezydent Wejherowa. – Jest to innowacyjny projekt, który ma nie tylko usprawnić selektywną zbiórkę odpadów, ale także całkowicie zmienić podejście mieszkańców do segregowania i powtórnego wykorzystywania rzeczy, przedmiotów i sprzętów, które najczęściej trafiały na wysypisko.
Przypomnijmy, że w około 100-letnich obiektach dawnej fabryki drzewnej w Wejherowie ma powstać nowoczesne centrum zapobiegania powstaniu odpadów i przygotowania ich do recyklingu oraz ośrodek edukacji ekologicznej. Cały projekt Zakładu Usług Komunalnych sp. z o.o. w Wejherowie opiewa na kwotę blisko 11,5 milionów zł, z czego 7,6 milionów mają stanowić środki unijne.
– Zdobycie tytułu „Ekostratega” to dla nas ogromne wyróżnienie, ale także potwierdzenie słuszności i innowacyjności tego przedsięwzięcia – stwierdził Roman Czerwiński, prezes ZUK sp. z o.o. w Wejherowie. – Chciałbym przede wszystkim podziękować wszystkim, którzy przyczynili się do tego, że nasza strategia zdobyła uznanie fachowców i przedstawiona została jako strategia wzorcowa. Łączy ona wieloletnie starania prezydenta, który dba o zabytkowe obiekty w mieście i chce je ocalić, z naszym pomysłem przywrócenia do życia zabytkowej fabryki poprzez działanie na rzecz ochrony środowiska. Ta koncepcja została bardzo wysoko oceniana zarówno podczas Kongresu w Zielonej Górze, jak i podczas niedawnego Pomorskiego Eko Forum w Gdańsku.
Prezes Czerwiński dodał, że przygotowania do realizacji inwestycji weszły w ostatni etap pozyskania funduszy unijnych. Trwają prace projektowe i starania o pozwolenie na budowę. Inwestycja rozpocznie się w przyszłym roku i będzie realizowana około półtora roku.

AK.

Ekofabryka łączyć będzie zapobieganie powstawaniu odpadów, ich segregację i recykling, czyli odzyskiwanie wszystkiego, co można jeszcze wykorzystać. Oznacza to, że w zabytkowej fabryce przy ul. Tartacznej powstanie centrum nowoczesnej gospodarki odpadami i miejsce ciekawych wydarzeń, takich jak warsztaty i jarmarki.

Ekostrateg to ogólnopolski program wizerunkowy, skierowany do firm z sektora energetycznego oraz instytucji publicznych, zajmujących się ochroną środowiska. Program ma na celu nagrodzenie tych firm oraz instytucji, które cechuje dbałość o środowisko naturalne, również podczas szukania innowacyjnych rozwiązań dla gospodarki.

Komentarzy (0)
Dodaj komentarz