20 lat temu szkoła otrzymała patrona

Jubileusz w ZSP nr 3 im. ks. Edmunda Roszczynialskigo

Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 3 w Wejherowie świętował 20. rocznicę nadania placówce imienia ks. Edmunda Roszczynialskiego. 20 lat temu szkoła nie tylko otrzymała patrona i sztandar. W tym samym 1997 roku odbyła się tam również pierwsza matura.

Szkoła powstała w 1971 roku przy ul. Dworcowej jako zasadnicza szkoła zawodowa. W 1993 r. w tej placówce uruchomiono kształcenie na poziomie szkoły średniej, najpierw liceum zawodowe i liceum handlowe. W 2013 roku Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 3 przeniesiono do obecnej siedziby przy ul. Budowlanych.
W ubiegły piątek, 3 listopada odbyła się tam uroczystość z okazji 20-lecia nadania szkole imienia ks. Edmunda Roszczynialskiego. Wzięli w nim udział m.in. przedstawiciele władz samorządowych, radni, dyrektorzy placówek oświatowo-wychowawczych, nauczyciele oraz młodzież. Starosta powiatu wejherowskiego Gabriela Lisius podkreśliła znaczenie patrona dla szkoły.
– Wokół tej postaci buduje się tradycje, wprowadza uczniów w świat wartości. Wasza placówka z dumą nosi imię wielkiego działacza społecznego, duszpasterza, propagatora kultury kaszubskiej i patrioty – powiedziała Gabriela Lisius, życząc nauczycielom i uczniom sukcesów, satysfakcji oraz pielęgnowania pięknych tradycji placówki.
Ks. dziekan Daniel Nowak uhonorował społeczność szkolną Medalem Piaśnicy, ponieważ ks. Edmund Roszczynialski, podobnie jak ofiary niemieckiej zbrodni w Piaśnicy, został zamordowany przez hitlerowców na początku II wojny światowej. Stało się to w Cewicach pod Lęborkiem. Medal trafił do rąk dyrektora ZSP nr 3 w Wejherowie, Wojciecha Rogockiego.
Szkoła nie tylko pielęgnuje historię i tradycję, ale też dba o przyszłość i coraz lepsze warunki nauki. Trwa rozbudowa placówki o kolejne piętro, gdzie znajdą się pracownie zawodowe. Przy okazji świętowania jubileuszu otwarto uroczyście nową klatkę schodową z winą dla niepełnosprawnych.
Uroczystość w szkole poprzedziła msza św. w kościele Trójcy Świętej w Wejherowie.

Komentarzy (0)
Dodaj komentarz