Kardiochirurgia i kardiologia inwazyjna

Operacje serca w wejherowskim szpitalu

W Szpitalu Specjalistycznym w Wejherowie uruchomiono Oddział Kardiochirurgii, gdzie wykonywane będą operacje serca u dorosłych. Od 1 października br. oddział przyjmuje pierwszych pacjentów. Ponadto, dzięki kontraktowi z Narodowego Funduszu Zdrowia, w tym samym dniu na Oddziale Kardiologii i Angiologii Interwencyjnej szpitala rozpoczęła działalność zabiegowa pracownia hemodynamiczna.

Dzięki wspomnianej pracowni można przeprowadzać zabiegi z zakresu kardiologii inwazyjnej, przede wszystkim koronarografie i angioplastyki wieńcowe.
Na Oddziale Kardiochirurgii na chorych czeka 10 łóżek, a także 4 łóżka pooperacyjne oraz 2 stanowiska do intensywnej terapii. Tymczasowo oddział znajduje się na II piętrze szpitala w Wejherowie, w miejscu dawnej chirurgii dziecięcej. Docelowo Oddział Kardiochirurgii, m.in. z nowoczesną salą operacyjną, znajdzie swoje miejsce w specjalnie dobudowanej części szpitala.
– Wkrótce rozpoczynamy prace budowlane – mówi dr Andrzej Zieleniewski, wiceprezes Szpitali Pomorskich sp. z o.o., do którego należy Szpital Specjalistyczny w Wejherowie. – Cieszymy się, że to właśnie nasz szpital jest miejscem powstania nowej, drugiej w naszym regionie kardiochirurgii, zwłaszcza, że w naszej placówce działa prężny oddział kardiologii, który będzie współpracował z nowym oddziałem.
Oddział Kardiochirurgii z pewnością przyczyni się do zwiększenia bezpieczeństwa pacjentów z północnych obszarów województwa pomorskiego, choć będą mogli z niego korzystać również pacjenci z innych rejonów województwa i spoza regionu. Na nowym oddziale są doświadczeni specjaliści w dziedzinie kardiochirurgii, kardioanestezjolodzy, perfuzjoniści, kardiolodzy oraz zespół pielęgniarek.
– Na początku zespół będzie wykonywał zabiegi operacyjne głównie w takich schorzeniach, jak choroba wieńcowa i jej powikłania, nowotwory serca czy choroby osierdzia – mówi dr Krzysztof Jarmoszewicz, ordynator oddziału Kardiochirurgii w szpitalu w Wejherowie. – Będziemy również wykonywać zabiegi wieńcowe, zwane bypasami, przeprowadzane metodami małoinwazyjnymi.
W przyszłości zespół planuje poszerzyć zakres wykonywanych świadczeń o zabiegi wysokospecjalistyczne.
Pracownia hemodynamiczna w wejherowskim szpitalu jest czynna przez całą dobę, świadcząc usługi z zakresu kardiologii inwazyjnej, w tym przede wszystkim koronarografie i angioplastyki wieńcowe.
– Pracownia służy wszystkim pacjentom, wymagającym tego typu pomocy, zwłaszcza mieszkańcom powiatu wejherowskiego, puckiego i lęborskiego – mówi dr hab. Marek Szołkiewicz, ordynator Oddziału Kardiologii i Angiologii Interwencyjnej w szpitalu w Wejherowie. – Jej pracę zabezpiecza wysoce wykwalifikowany personel.
Pracownia, której podstawowym elementem wyposażenia jest stacjonarny angiograf cyfrowy, pozwala nie tylko na diagnostykę i leczenie interwencyjne wszystkich pacjentów z zawałem serca, ale także w określonych przypadkach na leczenie pacjentów z chorobami naczyń obwodowych.

Komentarzy (1)
Dodaj komentarz
  • Aneta

    Pracownia hemodynamiczna w wejherowskim szpitalu jest czynna przez całą dobę?hmmmm to ciekawe a czy nie są to informacje nieprawdziwe? Czy nie jest czasem tak że lekarz musi dojechać z Gdańska a pacjent jest przetrzymywany w sor zamiast od razu być pod opieką specjalisty?Czy cała ta otoczka Medialna nie jest przykrywką tego co się tak naprawdę dzieje?