Modlitwa, kwiaty i znicze w Piaśnicy

W miniona niedzielę w Piaśnicy odbyła się uroczystość ku czci pomordowanych tam Polaków. Mszę św. prowadził ks. arcybiskup Leszek Sławoj Głódź, Metropolita Gdański, a uczestniczyło w niej wielu polityków i przedstawicieli władz samorządowych. Nie zabrakło członków Stowarzyszenia Rodzina Piaśnicka i Społecznego Komitetu Opieki nad Mogiłami Piaśnicy, w tym mieszkańców Wejherowa.

Co roku na początku jesieni mieszkańcy miasta i gminy Wejherowo spotykają się w pięknym lesie, w którym 72. lata temu popełniono straszna zbrodnię. W Lasach Piaśnickich w latach 1939-1940 zgładzono ok. 12 tys. Polaków, z których zidentyfikowano zaledwie ponad 800 osób. Były wśród nich dzieci.
Metropolita Gdański, który podkreślił, że do zbrodni piaśnickiej popełnionej przez hitlerowców pasują słowa z Ewangelii św. Mateusza, że zbrodniarz zabija ciało, lecz duszy zabić nie może.
– Gromadzimy się, aby modlić się w imię pamięci i wartości, dla których oni oddali życie – mówił arcybiskup.
Gospodarz tego miejsca, wójt gminy Wejherowo Henryk Skwarło przypomniał, że wśród zamordowanych znaleźli się przedstawiciele wszystkich warstw polskiego społeczeństwa, którzy w latach międzywojennych zaangażowani byli w działalność polityczną, społeczną, oświatową, kulturalną, religijną a także sportową.
Wieńce i kwiaty pod kaplicą złożyli m.in. wiceminister Kazimierz Plocke, marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk, wicewojewoda Michał Owczarczak, były premier Leszek Miller, prezydenci Wejherowa – Krzysztof Hildebrandt i Piotr Bochiński, przedstawiciel Dowódcy Marynarki Wojennej kontradm. Jarosław Zygmunt, posłowie, kombatanci i przedstawiciele stowarzyszeń piaśnickich.
Hodowcy z Choczewa wypuścili w niebo kilkadziesiąt gołębi.
AK.

Film już po premierze
Film „Pamięć. Tajemnice lasów Piaśnicy”, kręcony w czerwcu i lipcu tego roku w Wejherowie oraz Piaśnicy (pisaliśmy o tym w „Pulsie”), miał już swoją telewizyjna premierę. Dokument można było obejrzeć 29 września br. na antenie TVP Historia.
Zaplanowano również pokazy publiczne filmu w Warszawie, w Gdyni i w Wejherowie. W naszym mieście projekcja odbędzie się 19 października o godz. 18.00 w Gimnazjum nr 1, jednak ze względu na ograniczoną liczbę miejsc, WCK prowadzi rezerwację biletów
(tel.: 58 672-27-75).

„Pamięć. Tajemnice lasów Piaśnicy” to film dokumentalny z fabularyzowanymi inscenizacjami historycznymi, przygotowany przez ekipę Stowarzyszenia Auschwitz Memento, według scenariusza Mirosława Krzyszkowskiego, Dariusza Walusiaka i Bogdana Wasztyla. Film opowiada o zbrodniach hitlerowskich na Pomorzu Gdańskim, od jesieni 1939 do wiosny 1940 roku.

Śledztwo wznowione
Po 36 latach od zawieszenia postępowania w sprawie zbrodni piaśnickiej, Instytut Pamięci Narodowej wznowił śledztwo w tej sprawie. W Lasach Piaśnickich w latach 1939-1940 rozstrzeliwano masowo polską inteligencję, przedstawicieli różnych zawodów, a także pacjentów szpitali psychiatrycznych.
Pierwsze śledztwo prowadzono w latach 1967-1975, ale nie było wtedy możliwości zapoznania się z niemieckimi archiwami.
Teraz historycy badają wszelkie możliwe ślady i dokumenty, m.in. w niemieckim archiwum. Żmudna praca potrwa z pewnością kilka lat, ale jest szansa na uzyskanie więcej informacji oraz nazwisk ofiar. Do tej pory, dzięki badaniom Elżbiety Grot, kustosza Państwowego Muzeum Stutthof , członka Stowarzyszenia Rodzina Piaśnicka, udało się ustalić tożsamość 852 osób spośród ok. 12 zamordowanych w Piaśnicy.
Pracownicy IPN mają zamiar sprawdzić i zweryfikować również te dane, bo przy wcześniejszym stanie wiedzy mogło dojść do pomyłek.

Zostaw komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.