XVII-wieczne bitwy oraz Noc Kupały

Weekend pod znakiem historii i tradycji

Bitwa pod Białą z udziałem Jakuba Wejhera, a także obrona miasta przed Szwedami były głównymi tematami rekonstrukcji historycznej, która dostarczyła mieszkańcom Wejherowa oraz gościom wspaniałych wrażeń. Tegoroczna rekonstrukcja odbyła się pod hasłem „Jak to z Jakubem Wejherem było”.

Trzydniowe wydarzenie miało miejsce podczas ostatniego weekendu.
W piątek 21 czerwca trwało rozbijanie obozowiska, a w godzinach popołudniowych i wieczornych odbyło się wspólne ognisko z okazji Nocy Kupały, czyli obrzędów nawiązujących do najkrótszej nocy w roku (zdjęcia poniżej). Nie zabrakło koncertów, występów, czy choćby pokazu tańca brzucha. Piątkową zabawę zakończył pokaz ognia.
Mieszkańcom Wejherowa doskonale znana jest legenda o ślubach Jakuba Wejhera pod Białą i cudownym uratowaniu założyciela naszego miasta. Tę historię odtworzono w sobotę w miejskim parku. Bitwa wieczorna, czyli obrona miasta przed Szwedami odbyła się na placu Jakuba Wejhera. Na zakończenie, nastąpił przemarsz z pochodniami.
Wracając do parku, każdy mógł odwiedzić obozowisko rekonstruktorów oraz kramy z pamiątkami i wyrobami historycznymi. W niedzielę odbył się turniej łucznictwa oraz szabli bojowej.
Organizatorem wydarzenia był Prezydent Wejherowa Krzysztof Hildebrandt, Wejherowskie Centrum Kultury i Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznych Pułk Czarnieckiego, a grupy rekonstrukcyjne przyjechały z różnych miast, nawet z dalekiego Zamościa (zdjęcie obok).
Fot. Leszek Spigarski

Zostaw komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.