Na drodze patrz i słuchaj

Policja apeluje do pieszych i kierowców

Rozpoczęła się akcja informacyjno-edukacyjna pn. „Na Drodze – Patrz i Słuchaj”. Działania te są skierowane głównie do pieszych, jako niechronionych uczestników ruchu drogowego, ale także i do kierujących pojazdami. Akcja będzie prowadzona do końca września 2019 roku.

Celem akcji jest przypominanie i uświadamianie, szczególnie pieszym na zagrożenia, związane m.in. z nieostrożnym wejściem na przejście dla pieszych, korzystaniem z telefonu podczas przechodzenia przez jezdnię, głośnym słuchaniem muzyki przy użyciu słuchawek na uszach podczas przechodzenia przez jezdnię, chodzenia drogą czy chodnikiem, przechodzeniem przez jezdnię w miejscu niedozwolonym, chodzeniem nieprawidłową stroną drogi.
Policjanci będą również uświadamiać kierujących pojazdami o tym, że głośne słuchanie muzyki w samochodzie rozprasza naszą uwagę podczas kierowania pojazdem. Dynamicznie zmieniająca się sytuacja na drodze oraz duże natężenie ruchu powoduje, że zagrożenie powstaje zwykle w bardzo krótkim czasie. Dlatego też wszelkiego rodzaju tzw. „rozpraszacze” (telefony, smartfony, tablety, nawigacje, reklamy itd.) mają również wpływ na poziom koncentracji. Opóźniony refleks i nieodpowiednie zachowania uczestników ruchu drogowego mogą mieć katastrofalne konsekwencje.
W ramach akcji informacyjno-edukacyjnej policjanci będą informować, edukować uczestników ruchu drogowego oraz apelować o rozwagę i zachowanie ostrożności.

Zostaw komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.