Młodzież na premierze filmu

Szkoła w Bożympolu Wielkim współpracuje z Muzeum

Dla społeczności Szkoły Podstawowej im. Janusza Kusocińskiego w Bożympolu Wielkim (gmina Łęczyce) miniony rok 2018 był rokiem szczególnym. Był świętowaniem dwuletniej współpracy i spontanicznej przyjaźni z Muzeum Piaśnickim w Wejherowie.

Młodzież z Bożegopola Wielkiego na premierze filmu „Piaśnica” w Warszawie, razem z nauczycielami i wicestarostą Jackiem Thielem..
Młodzież z Bożegopola Wielkiego na premierze filmu „Piaśnica” w Warszawie, razem z nauczycielami i wicestarostą Jackiem Thielem..

Pochylając się nad ofiarą złożoną przez Polaków w imię odzyskania niepodległości po 123 latach zaborów uczniowie z Bożegopola postanowili przede wszystkim oddać hołd bohaterom naszej małej ojczyzny, jaką stanowi powiat wejherowski. Mieszkając na tym terenie, nie sposób nie udać się na pełną zadumy i refleksji wyprawę do Lasu Piaśnickiego i nie pochylić nad mogiłami bohaterów.
W podróży do Lasu Piaśnickiego towarzyszyła dyrektor Muzeum Piaśnickiego, pani Teresa Patsidis wraz z współpracownikami, osoba niezwykle kontaktowa, empatyczna, „żyjąca życiem Muzeum Piaśnickiego”.
Oddając głos młodzieży gimnazjalnej można stwierdzić, że jest ona wspaniałym odbiorcą: spontanicznym, pozbawionym stereotypów i uprzedzeń: „słuchając przewodnika, ogarniały mnie uczucia, których dotąd nie znałem. Przyprawiała mnie o dreszcze sama próba wyobrażenia sobie, co czuły ofiary stojąc nad swoim grobem i czekając na naciśnięcie spustu. Zastanawiałem się, czy możliwe okazałoby się zekranizowanie tamtych wydarzeń.” Z pewnością podobne uczucia towarzyszyły reżyserowi, Mariuszowi Sławińskiemu i obsadzie filmu „Piaśnica”.
10 grudnia 2018r. na zaproszenie Muzeum uczniowie klasy trzeciej gimnazjum wraz z dyrektorem szkoły Danutą Milewczyk, nauczycielami Beatą Jakusz, Anną Anisiewicz i Maciejem Białaszewskim uczestniczyli w premierze filmu ,,Piaśnica”, która miała miejsce w Warszawie.
W wydarzeniu uczestniczyli m.in. przedstawiciele władz samorządowych powiatu wejherowskiego z wicestarostą Jackiem Thielem. Patronat honorowy nad wydarzeniem objął wiceminister Jarosław Sellin, sekretarz stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Opuszczając w czerwcu mury szkoły im. Janusza Kusocińskiego w Bożympolu Wielkim uczestnicy projektu piaśnickiego będą w nowych szkołach rzecznikami współpracy z Muzeum Piaśnickim w Wejherowie. Placówka już przygotowuje ciekawe projekty edukacyjne, związanych z adaptacją budynku Villa Musica w Wejherowie.
Już się cieszymy, deklarując naszą gotowość współpracy, życzliwość i przyjaźń.
Beata Jakusz
nauczyciel SP
w Bożympolu Wielkim

Zostaw komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.