Dwie premiery

Film „Piaśnica” w Warszawie i w Wejherowie

„Poruszający, ciekawy, a jednocześnie odważny w formie” – takie opinie przeważały po projekcji filmu „Piaśnica”, zrealizowanego przez Muzeum Piaśnickie w Wejherowie przy wsparciu środków z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Na koniec minionego roku odbyły się dwie premiery filmu: 10 grudnia ogólnopolski pokaz dokumentu w Warszawie oraz 28 grudnia kaszubska premiera w Filharmonii Kaszubskiej w Wejherowie.

Reżyser filmu „Piaśnica” Mariusz Sławiński oraz dyrektor Muzeum Piaśnickiego Teresa Patsidis podczas premiery w warszawskim Multikinie.
Reżyser filmu „Piaśnica” Mariusz Sławiński oraz dyrektor Muzeum Piaśnickiego Teresa Patsidis podczas premiery w warszawskim Multikinie.

Ogólnopolską premierą dwuodcinkowego filmu „Piaśnica” – pierwszego z cyklu dokumentalnego „Młyny historii” – Muzeum Piaśnickie w Wejherowie rozpoczęło opowieść o mało znanych miejscach i faktach dotyczących niemieckiej zbrodni pomorskiej, jaka miała miejsce jesienią 1939.
– Zbrodnia Piaśnicka, a szerzej Zbrodnia Pomorska to zobowiązanie, by dociekać prawdy o liczbie ofiar, ich tożsamości i niemieckich sprawcach zbrodni – powiedziała podczas premiery w stolicy dyrektor Muzeum Piaśnickiego w Wejherowie, Teresa Patsidis. – Muzeum intensywnie pracuje nad kultywowaniem pamięci i edukowaniem o zbrodni Piaśnickiej i innych miejscach straceń na Pomorzu. Podjęliśmy współpracę z instytucjami, środowiskami społecznymi, organizacjami non profit oraz z Oddziałem IPN w Gdańsku, w tym z gdańskim Pionem Śledczym IPN. Systematycznie przeprowadzamy kwerendy zagraniczne, w szczególności w archiwach niemieckich.
Premiera w warszawskim Multikinie była doskonałą okazją, aby nie tylko przedstawić zebranym dotychczasowe działania instytucji, ale również podziękować twórcom filmu. W ogólnopolskiej premierze uczestniczyli m.in. reżyser Mariusz Sławiński, kierownik produkcji Jadwiga Możdżer, odpowiadająca wespół z Olgą Leszko również za kostiumy i charakteryzację oraz jednocześnie odtwórczyni jednej z ról, kompozytor Marek Kuczyński, koordynator grup rekonstruktorskich Sebastian Draga oraz konsultant historyczny prof. dr hab. Bogdan Chrzanowski.
Wśród zaproszonych gości byli m.in. przedstawiciele Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego z Jarosławem Sellinem na czele, Instytutu Pamięci Narodowej w Warszawie (zastępca prezesa dr hab. Krzysztof Szwagrzyk i dyrektor Biura Edukacji Narodowej IPN Adam Hlebowicz), gdańskiego Oddziału IPN (prokurator Tomasz Jankowski i dr Monika Tomkiewicz) i wielu innych. Zaproszenie przyjął także reżyser Filip Bajon, który „Kamerdynerem” niejako otworzył wrota Piaśnicy. Władze Wejherowa reprezentował zastępca prezydenta Arkadiusz Kraszkiewicz, a powiatu – wicestarosta Jacek Thiel.
Wśród wielu znamienitych gości wypatrzyliśmy również aktora Jerzego Zelnika.
Na sali zasiedli uczniowie szkół podstawowych w Bożympolu Wielkim, Pucku i Bolszewie oraz Szkoły Podstawowej nr 8 w Wejherowie im. Martyrologii Piaśnicy. Wszystkie te placówki współpracują na co dzień z Muzeum Piaśnickim. Na premierze w stolicy nie mogło zabraknąć przedstawicieli rodzin ofiar zbrodni w Piaśnicy.
* * *
Tuż po Świętach Bożego Narodzenia, 28 grudnia 2018 roku film „Piaśnica” zaprezentowano wejherowskiej publiczności oraz gościom z Pomorza. Uroczysta premiera kaszubska odbyła się w Wejherowie, w sali Filharmonii Kaszubskiej.
Artrykuł i zdjęcia pochodzą
ze strony internetowej
Muzeum Piaśnickiego
w Wejherowie

Zostaw komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.