Wejherowo sto lat temu

Premiera w Miejskiej Bibliotece

W Miejskiej Bibliotece Publicznej 18 grudnia odbyła się premiera spektaklu „Niepodległa” w wykonaniu bibliotecznej grupy teatralnej „Errata”. Wydarzenie zorganizowano z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę oraz 80 rocznicy śmierci patrona biblioteki Aleksandra Majkowskiego. Postać wybitnego działacza kaszubskiego pojawiła się wśród bohaterów spektaklu.

Autorem scenariusza jest Piotr Schmandt, znany autor powieści, których akcja toczy się w naszym mieście w latach międzywojennych. Tym razem bohaterowie sztuki spotykają się Wejherowie w mieszkaniu nieżyjącego już przedsiębiorcy Pawła Pokory. Gości ich Rozalia Pokorówna, siostra właściciela fabryki cygar. Jest listopad 1918 roku, a goście żywo rozmawiają o kończącej się właśnie wojnie i niepodległości Polsce, o wydarzeniach w Warszawie, gdzie władze przejmuje Józef Piłsudski oraz o sytuacji na Pomorzu.
W interesującym spektaklu, wyreżyserowanym przez dyrektor biblioteki Ewelinę Magdziarczyk-Plebanek zagrali: Katarzyna Ciesiołkiewicz, Agnieszka Lakowska, Wioletta Urbańska, Aleksandra Ucińska-Makowska, Karol Miller, Jakub Szumilas i Mateusz Odowski.
Piękną scenografię przygotowała Aleksandra Lis, a nagłośnienie i oświetlenie – Krzysztof Powałka. Pomysłodawczynią wydarzenia jest była dyrektor biblioteki Danuta Balcerowicz.
Wśród publiczności był prezydent Wejherowa Krzysztof Hildebrandt, który po spektaklu bardzo chwalił jego twórców i aktorów, dziękując im za piękne przedstawienie i przybliżenie ciekawej historii miasta. Obecny był również zastępca prezydenta Arkadiusz Kraszkiewicz.
Długie brawa publiczności świadczyły o tym, że spektakl bardzo się wszystkim podobał.

Zostaw komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.