Finał konkursu Méster Bëlnégò Czëtaniô

Ponad stu uczestników, reprezentujących dziesięć powiatów kaszubskich wzięło udział w święcie kaszubskiego słowa, czyli w konkursie „Méster Bëlnégò Czëtaniô. Finał konkursu odbył się w wejherowskim Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej.

Rywalizowano w pięciu kategoriach wiekowych, ocenianych przez dwie komisje. Młodszych uczestników wysłuchali: przewodnicząca Rady Języka Kaszubskiego Danuta Pioch, pisarz i poeta Stanisław Janke oraz Janina Kurowska z MPiMKP.
Starszych oceniali: dyrektor MPiMKP Tomasz Fopke oraz pracownicy tej instytucji: Roman Drzeżdżon i Grażyna Wirkus.
Wśród uczniów klas I-III (27 osób) pierwsze miejsce zdobyła Weronika Żmuda-Trzebiatowska z Zespołu Szkół w Brzeźnie Szlacheckim. W kategorii uczniów klas IV-VI (25 uczestników) zwyciężyła Agata Lessnau ze SP w Swarzewie.
Młodzież z klas VII-VIII i gimnazjalistów reprezentowało 25 uczestników. Najlepsza okazała się Aleksandra Okoniewska (ZK w Łubianie), a wśród uczniów szkół ponadgimnazjalnych. zwyciężyła Julia Jankowska z I LO w Kościerzynie.
Najwyższy poziom zaprezentowali uczestnicy konkursu w kategorii dorosłych. Pierwsze miejsce i 500 zł zdobyła w tej kategorii Iwona Makurat.

Zostaw komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.