Ogólnopolska premiera filmu „Piaśnica”

W „Złotych Tarasach” w Warszawie

10 grudnia br. w Warszawie odbędzie się premiera filmu „Piaśnica”, pod patronatem honorowym Jarosława Sellina – Sekretarza Stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Od ogólnopolskiej premiery filmu Muzeum Piaśnickie w Wejherowie rozpoczyna opowieść o mało znanych miejscach i faktach dotyczących niemieckiej zbrodni jesienią 1939.

 

– Każdy widz jest dla mnie ważny, szczególnie jednak zależy mi na młodych widzach, żeby historia się nie powtórzyła – mówi reżyser Mariusz Sławiński.
Lasy wokół wsi Piaśnica nieopodal Wejherowa stały się swoistym poligonem doświadczalnym. To właśnie tu Niemcy po raz pierwszy przeprowadzili zaplanowane masowe egzekucje na ludności cywilnej. Zagładę polskich elit połączyli z eliminacją osób psychicznie chorych w ramach akcji T 4.
Piaśnicy określana jest jako największa na Pomorzu i jedna z pierwszych na tak ogromną skalę w Europie. Film „Piaśnica” zrealizowany został przez Muzeum Piaśnickie w Wejherowie, a sfinansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Składający się z dwóch ok. 25-minutowych odcinków dokument wzbogacony został archiwaliami fotograficznymi i filmowymi, scenami fabularyzowanymi i animacją. Pierwsza część traktuje o wykuwaniu polskości Pomorza w dwudziestoleciu międzywojennym rękoma patriotów, którzy po inwazji niemieckiej w 1939 roku zginęli w Piaśnicy. Część druga to już opowieść o mechanizmie zbrodni w Lasach Piaśnickich, zacieraniu przez Niemców jej śladów i ekshumacji ofiar.
– Nie ma już bezpośrednich świadków wydarzeń, którzy mogliby podzielić się pamięcią i prawdą o Piaśnicy. Dlatego zdecydowaliśmy, że naszą „Piaśnicę” wzbogacą fragmenty filmu Tadeusza Wudzkiego „Las Piaśnicki” – informuje reżyser i współscenarzysta Mariusz Sławiński. – Do wybranych wypowiedzi świadków wydarzeń tam zarejestrowanych dodaliśmy dokumenty pozyskane przez Muzeum Piaśnickie z niemieckich archiwów. W opowiedzeniu historii pomogły nam również wypowiedzi ekspertów, archiwalia, sceny inscenizowane oraz animowane. Film „Piaśnica” powstał w ramach cyklu filmów dokumentalnych pt. „Młyny historii”.
– Projekt powstał po to, by uświadomić rozmiar zbrodni pomorskiej 1939 roku, ale również aby przywracać należną pamięć o jej ofiarach – mówi dyrektor Muzeum Piaśnickiego w Wejherowie, Teresa Patsidis. – Nasza opowieść przybliży Bohaterów Niepodległej, którzy swoim zaangażowaniem i codzienną pracą wykuwali polskość Pomorza, za co zapłacili najwyższą cenę. Dorobek przedwojennej elity, to dla nas zobowiązanie kontunuowania rzetelnej pracy na rzecz naszej Ojczyzny.
Sceny filmu kręcone były pod koniec listopada 2017 roku m.in. w Piaśnicy, Muzeum Techniki Wojskowej „Gryf” w Dąbrówce, w Skansenie w Nadolu, na terenie starego Młyna przy ul. 12 Marca w Wejherowie, na Kalwarii Wejherowskiej i w Mini Muzeum – Bankowcu w Gdyni.
Muzeum Piaśnickie na początku 2019 roku planuje kaszubską premierę filmu.

W ramach przeprowadzonej przez Niemców akcji „Tannenberg”, a potem „Intelligenzaktion” na Pomorzu zamordowano około 30 tys. osób. Szacunkowo w Wielkopolsce zginęło 10 tysięcy, na Śląsku 1500, a na północnym Mazowszu 1000 osób.
W Lasach Piaśnickich z rąk niemieckich katów życie straciło wg różnych źródeł od 10 do 14 tys. ludzi. Wśród ofiar byli chorzy psychiczne przewożeni z III Rzeszy i ziem wcielonych, byli przeciwnicy ideologii nazistowskiej i inni.

Zostaw komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.