Pomóc bezdomnym

Okres jesienno-zimowy jest natrudniejszy

W Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej w Wejherowie odbyło się spotkanie służb i instytucji pomagających osobom bezdomnym. Przedstawiciele MOPS, Policji i Straży Miejskiej omawiali działania zmierzające do zapewnienia odpowiednich warunków życia bezdomnym w okresie zimowym.

Okres jesienno-zimowy to najtrudniejszy czas dla osób bezdomnych, starszych, samotnych, znajdujących się w trudnej sytuacji bytowej i zdrowotnej oraz dla wszystkich, którzy w tym okresie wymagają wsparcia i pomocy ze strony służb społecznych. Zimą szczególnie osoby bezdomne są narażone na wiele niebezpieczeństw związanych z wychłodzeniem, odmrożeniem, a w rezultacie z utratą zdrowia lub życia.
Nie bądźmy obojętni na los drugiego człowieka – każdą informację o osobach starszych, samotnych, bezdomnych, których nie znamy, a wydaje nam się, że potrzebują pomocy przekażemy odpowiednim służbom.
– Miejskie służby i instytucje pomocowe opracowały procedurę udzielania pomocy osobom bezdomnym – mówi Arkadiusz Kraszkiewicz, zastępca prezydenta Wejherowa. – We wspólne działania zaangażowały się Straż Miejska, Komenda Powiatowej Policji w Wejherowie, Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej, wejherowski szpital, a także Zgromadzenie Sióstr Albertynek Posługujących Ubogim mieszczące się przy ul. Kopernika w Wejherowie. Dla osób bezdomnych przygotowane są miejsca w noclegowniach i schroniskach w Gdyni i Gdańsku, a także pomieszczenia, gdzie mogą się umyć i spożyć ciepły posiłek.
Pomoc dla osób bezdomnych świadczy MOPS w Wejherowie, a po godzinach pracy tej placówki, bezdomni otrzymają skierowanie do Schroniska dla Osób Bezdomnych w Gdyni, wraz z biletem na przejazd jednorazowy SKM na trasie Wejherowo – Gdynia Główna, w siedzibie Straży Miejskiej w Wejherowie.
– Od lat udzielamy pomocy osobom bezdomnym przebywającym na terenie Wejherowa – mówi Robert Kozłowski, zastępca dyrektora Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Wejherowie. – Pracownicy socjalni, policjanci oraz strażnicy miejscy będą systematycznie odwiedzać miejsca, w których mogą przebywać osoby bezdomne m.in. altanki działkach, kanały i węzły ciepłownicze, klatki schodowe czy pustostany. Każdej napotkanej osobie bezdomnej będą proponować miejsce w schronisku.

Widziałeś bezdomnego potrzebującego pomocy?
Nie przechodź obojętnie! Informacje można zgłaszać do:
Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Wejherowie,
tel. 58 677 79 60
Straży Miejskiej w Wejherowie, całodobowy telefon
dyżurny 58 677 70 40

Zostaw komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.