Konkursy i uroczystości

Uczniowie angażują się w obchody 100-lecia odzyskania Niepodległości

Barwny korowód młodzieży przebranej w stroje z lat 30-tych XX wieku przeszedł z Placu Wejhera na wejherowskie korty, na których podsumowano konkursy w ramach projektu „Oblicza Niepodległej”. Przedsięwzięcie powstało we współpracy Wejherowskiego Centrum Kultury i trzech wejherowskich szkół: Szkoły Podstawowej nr 11, Szkoły Podstawowej nr 9 oraz I Liceum Ogólnokształcącego, które włączyły się w obchody 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę.

– Głównym celem projektu jest poszerzanie wśród społeczności lokalnej wiedzy związanej z okresem odbudowy państwowości polskiej po odzyskaniu niepodległości w kontekście regionalnym, w tym na temat zasłużonego burmistrza Teodora Bolduana – mówi Jolanta Rożyńska, dyrektor Wejherowskiego Centrum Kultury. – Zaznaczyć trzeba, że dzieje się to przy kompleksowej współpracy z trzema placówkami oświatowymi z terenu Wejherowa.
W ramach projektu realizowanych jest szereg działań mających charakter kulturowo-społeczny i edukacyjny m.in. spektakl teatralno-muzyczny „12 opowieści na dobre czasy” (piszemy o nim na sąsiedniej stronie), warsztaty pisarsko-kaligraficzne oraz konkursy.
– Dziękuję Wam, drodzy uczniowie, że tak zaangażowaliście się w ten projekt – mówił Krzysztof Hildebrandt, prezydent Wejherowa. – Przygotowując się do projektu, do konkursów, szukaliście materiałów, zdjęć również w zbiorach rodzinnych mówiących o okresie odbudowywania państwowości na Pomorzu, w tym z działalności burmistrza Teodora Bolduana w Wejherowie. O tamtych latach mówimy często, że były jednymi z najpiękniejszych w historii naszego miasta. Powstało wówczas wiele wspaniałych inwestycji, a osobą szczególnie zaangażowaną i zasłużoną w odbudowę państwowości w regionie Kaszub był przedwojenny burmistrz Wejherowa Teodor Bolduan.
Prezydent przypomniał, że podczas rządów burmistrza Bolduana w latach 1933-1939 uporządkowano finanse i gospodarkę miejską. Postać tego włodarza – doskonałego polityka i samorządowca – urosła do rangi symbolu międzywojennego Wejherowa, jednego z najnowocześniejszych polskich miast.
– Jestem dumna, że tylu uczniów naszej szkoły zaangażowało się w przygotowanie projektów, prac literackich i opowiadań – powiedziała Wioleta Podolska, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 11 w Wejherowie noszącej imię T. Bolduana,. – Cieszę się bardzo, że nasza szkoła nosi imię znamienitego człowieka, który tyle zrobił dla tego miasta. Miał wizję Wejherowa i myślę że Wy będziecie tę wizję – miasta przyjaznego ludziom – realizować.
W uroczystości wzięli udział Arkadiusz Kraszkiewicz, zastępca prezydenta Wejherowa i Bogusław Suwara, sekretarz miasta. W programie wystąpiły grupy artystyczne pod kierunkiem Sangmo Borysiewicz oraz Wiesławy Szypelt.

 

Laureaci konkursów

W konkursie „Karta z życia mieszkańców Wejherowa” wyróżniono rodzinę Czech i rodzinę Gaszta.
W konkursie „Włodarze i elita Wejherowa – zasłużeni przy odbudowie państwowości polskiej po odzyskaniu niepodległości” pierwszą nagrodę otrzymała Julia Łuniewska, drugą – Dominika Leszniewska, a trzecią – Eunika Leszczyńska. Wyróżnienia otrzymały Alicja Zych i Małgorzata Olma.
W konkursie „Oblicza niepodległej” zwyciężyła Antonina Tarnowska, drugie miejsce zajęły Anna Rywalska i Laura Powalska, a trzecie – Olaf Gosz.
Wyróżniono także Marka Kobielę, Alicję Pietrzak i Bartosza Kowalewskiego.
Prace oceniało jury w składzie: Aneta Fittkau, Karol Formela, Anna Pobłocka.

 

Projekt „Oblicza Niepodległej” dofinansowany został ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2021 w ramach Programu Dotacyjnego „Niepodległa”.

Zostaw komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.