Zasłużeni dla Powiatu Wejherowskiego

Uroczysta Gala wręczenia nagród w ramach XIV Dni Kultury Powiatu Wejherowskiego

W auli I Liceum Ogólnokształcącego im. Króla Jana III Sobieskiego (PZS nr 1) w Wejherowie odbyła się uroczysta Gala Kultury Powiatu Wejherowskiego. W trakcie spotkania wręczono medale „Za Zasługi dla Powiatu Wejherowskiego”, jako wyraz szczególnego wyróżnienia i uznania za wkład w dzieło rozwoju i promocji powiatu oraz Nagrody Remusa za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej. Wydarzenie odbyło się w ramach XIV Dni Kultury Powiatu Wejherowskiego.

Medale za Zasługi dla Powiatu Wejherowskiego otrzymali:

Brygida Śniatecka – mieszkanka Redy, artystka, autorka ilustracji do książek pisarzy kaszubskich. W tym roku obchodziła jubileusz 25-lecia pracy artystycznej. Jest członkiem Stowarzyszenia Artystów Plastyków „Pasja” w Wejherowie. Głównym motywem jej twórczości są kwiaty. Nie stroni też od pejzażu i obiektów architektury.

Teresa Dembkowska – hafciarka, propagatorka kultury kaszubskiej, społecznik. Prowadzi kursy i warsztaty oraz wspiera doświadczeniem i umiejętnościami innych twórców. Należy do Klubu Hafciarskiego „Tulpa” i Klubu Plastyków przy Zrzeszeniu Kaszubsko-Pomorskim w Wejherowie. Jest członkinią Zrzeszenia Twórców Ludowych w Lublinie. Uczy haftu na Uniwersytecie Trzeciego Wieku i w szkołach podstawowych.

Zbigniew Rolbiecki – nauczyciel, trener lekkiej atletyki i działacz sportowy. Pracując w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym wychował wielu medalistów Mistrzostw Polski „Sprawni Razem”. Organizował Mistrzostwa Województwa Pomorskiego i Igrzyska Wojewódzkie dla dzieci niepełnosprawnych. Był współorganizatorem Ogólnopolskich Biegów Jakuba Wejhera, przekształconych w imprezę pn. „Wejherowo Biega”. Jest pomysłodawcą i współzałożycielem Klubu Sportowego „Wejher”. W 2001 r. został trenerem kadry narodowej w biegach średnich i długich.

Hubert Skrzypczak – bokser, medalista olimpijski, mistrz i wicemistrz Europy. Boksował w barwach m.in. Gryfa Wejherowo, Zawiszy Bydgoszcz i GKS Wybrzeże Gdańsk. W 1965 r. w Berlinie zdobył tytuł wicemistrza Europy, dwa lata później w Rzymie złoty medal mistrzostw Europy, a w 1968 r. w Meksyku brązowy medal Igrzysk Olimpijskich. Był mistrzem Polski i pięciokrotnym wicemistrzem. W swojej karierze stoczył 243 walki, z czego 208 wygrał, a 3 zremisował. Mieszka w Wejherowie, jest członkiem honorowym Wejherowskiego Klubu Bokserskiego „Gryf”.

Jan Szulc – muzyk, dyrygent, społecznik, organista, regionalista i propagator kultury kaszubskiej. Od 30 lat związany z Chórem ,,Pięciolinia” z Lini. Zespół jest laureatem wielu nagród, wystąpił w telewizji ogólnopolskiej z kaszubskimi pieśniami religijnymi oraz wziął udział w wykonaniu „Pierwszej Kaszubskiej Pasji”. W 2011 roku chór otrzymał medal „Za zasługi dla Powiatu Wejherowskiego”. W 2016 i 2017 r. chór ,zdobył III miejsce w Ogólnopolskim Festiwalu Pieśni Religijnej „Pater Noster” w Strzepczu.

Hubert Szymosz – artysta, malarz, twórca unikatowych dioram. Mieszkaniec Rumi, w tym roku obchodzi jubileusz 50-lecia pracy twórczej. Zajmuje się również malarstwem olejnym, wykonuje kopie obrazów dawnych mistrzów niemieckich, holenderskich i polskich. H. Szymosz w swojej galerii organizuje żywe lekcje ze sztuką dla dzieci i młodzieży.

Chór Lira im. ks. Ormińskiego z Rumi pod dyrekcją Katarzyny Januszewskiej – tym roku obchodzi 80-lecie działalności. Wykonuje zarówno muzykę religijną, jak i świecką. Chór dał setki koncertów i występów gościnnych w Polsce i za granicą rozsławiając polskie pieśni.

Nagrodę Remusa otrzymali:

Aleksandra Janus (na zdjęciu obok siedzi pierwsza z prawej) – dyrygentka chóralna, nauczyciel muzyki oraz pracownik działu muzyki Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie. Jest współzałożycielką oraz kierownikiem artystycznym Wejherowskiego Chóru Mieszanego „Camerata Musicale”, prowadzi Zespół Wokalny I Liceum Ogólnokształcącego im. Króla Jana III Sobieskiego w Wejherowie oraz Chór Szkoły Podstawowej nr 9 w Wejherowie. Inicjatorka i dyrektor artystyczny Ogólnopolskiego Festiwalu Chóralnego 50+ organizowanego od 2016 r. w Wejherowie.

Zespół Fucus z Wejherowa reprezentowany przez Patrycję Klein i Rafała Rompcę (siedzą od lewej) – powstał w 2003 r. i wykonuje muzykę folkową: irlandzką, bretońską, szkocką oraz szanty. Tworzy własne piosenki i kompozycje do tekstów w języku kaszubskim. W tym roku grupa obchodziła jubileusz piętnastolecia działalności artystycznej. Zespół wylansował wiele przebojów współczesnej muzyki kaszubskiej znanych z regionalnych, jak i ogólnopolskich anten radiowych i telewizyjnych. Grupa ma na swoim koncie wiele wyróżnień i nagród zdobytych podczas festiwali w całej Polsce. Dzięki bogatemu repertuarowi oraz zainteresowaniu członków zespołu muzyką folkową Fucus zyskał wielką popularność.

Zostaw komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.