Poezja, opowiadanie i piosenka dla dzieci

Dwa ogólnopolskie konkursy w Muzeum

W Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej ogłoszone zostały wyniki XIX Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego im. Jana Drzeżdżona oraz II Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego im. Jana Trepczyka na tekst piosenki dla dzieci w języku kaszubskim.

 

W Konkursie Literackim im. J. Drzeżdżona decyzją jury w składzie prof. Daniel Kalinowski (przewodniczący), Bogumił Cirocki i Karolina Keller, w kategorii na utwór poetycki w języku kaszubskim pierwsze miejsce zdobyła Hanna Makurat za wiersz pt. „Twója smierc zalała pół ògrodu”.
Drugie miejsce zajął Jerzy Stachurski za wiersz pt. „Zélnik”, a trzecie Roman Drzeżdżon za wiersz pt. „ Wzdichanié starëszków”. Wyróżnienie otrzymała Gracjana Potrykus za wiersz pt. „To je tak czejbë szeptac spiéw”.
W kategorii na opowiadanie lub esej w języku kaszubskim pierwsze miejsce zdobył Dariusz Majkowski za utwór pt. „Pod ök Jastrë”. Drugie miejsce zajęła Krystyna Lewna za utwór pt. „Maska” a trzecie Elżbieta Bugaja za utwór Pt. „Genealogiczné sparłäczenia”.
Dyplomy i nagrody wręczyła starosta wejherowski Gabriela Lisius. Zaś albumy książkowe wręczył wszystkim laureatom zastępca prezydenta Wejherowa Arkadiusz Kraszkiewicz. Na konkurs wpłynęło 12 prac, w tym 8 na utwór poetycki, a 4 na opowiadanie lub esej.

W Konkursie Literackim im. Jana Trepczyka na piosenkę dla dzieci w języku kaszubskim decyzją jury w składzie: Jerzy Jan Stachurski (przewodniczący), Beata Szymańska i Adam Hebel, pierwszą nagrodę zdobyła Aleksandra Majkowska za utwór „Dzecny rok”. Drugą nagrodę otrzymała Mirela Fiedorowicz za utwór „Miesądz”, zaś trzecią nagrodę otrzymał Kazimierz Jastrzębski za utwór „Mój dzêń”. Wyróżnienie przypadło Adeli Kuik-Kalinowskiej za utwór „Kółko graniaste je kąsk za casne”.
Nagrodę specjalną Dyrektora Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej Tomasza Fopke otrzymał Roman Drzeżdżon za utwór pt. „Dzëewé zwãczi”. Na konkurs wpłynęło 8 prac. Nagrody wręczył etatowy członek Zarządu Powiatu Jacek Thiel. Laureaci otrzymali również albumy o Wejherowie z rąk zastępcy prezydenta miasta Arkadiusza Kraszkiewicz.
Jak podkreślił w swoim wystąpieniu prof. Daniel Kalinowski, jurorzy proponują rozszerzyć Konkurs Literacki im. Jana Drzeżdżona poprzez zwiększenie obowiązku napisania 3 wierszy, co pozwoli w pełni ocenić twórczość danego autora, proponują wprowadzić dodatkowy podział kategorii utwór sceniczny na podgrupy – scenę szkolną i scenę pozaszkolną oraz wprowadzenie nowej kategorii dla dzieci i młodzieży – na uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych.
Finał konkursów odbył się w ramach obchodów Dni Kultury Powiatu Wejherowskiego. W części artystycznej ze znakomitym koncertem w języku kaszubskim wystąpiła Weronika Korthals – Tartas.

Zostaw komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.