Trudne losy Kaszubów

Pokaz filmu „Kamerdyner” w Filharmonii Kaszubskiej

Film „Kamerdyner”, laureat Srebrnych Lwów na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, został zaprezentowany w Filharmonii Kaszubskiej w Wejherowie na kilka dni przed wejściem do kin. Epicka opowieść na tle burzliwych wydarzeń na Pomorzu z pierwszej połowy XX wieku oraz splątanych losów Polaków, Kaszubów i Niemców, wzbudziła olbrzymie zainteresowanie.

 

Twórcy filmu, aktorzy i samorządowcy na scenie Filharmonii podczas pokazu filmu. Fot. Urząd Miejski
Twórcy filmu, aktorzy i samorządowcy na scenie Filharmonii podczas pokazu filmu. Fot. Urząd Miejski

Na wejherowską premierę filmu przybyli m.in. reżyser filmu Filip Bajon, i współautor scenariusza Mirosław Piepka, a także wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego Jarosław Sellin oraz marszałek pomorski Mieczysław Struk. Obecni byli również: prezydent Wejherowa Krzysztof Hildebrandt i starosta wejherowski Gabriela Lisius.
– Jesteśmy zaszczyceni, że właśnie w naszym mieście odbywa się prapremiera kaszubska filmu „Kamerdyner”. Społeczność kaszubska długo czekała na to, aby jej losami na przestrzeni lat zainteresowała się kinematografia polska. No i doczekaliśmy się. Gdyby nie „Kamerdyner”, nie byłoby prawdy historycznej ukazującej trudne losy Kaszubów – powiedział prezydent Krzysztof Hildebrandt.
Na dzieło złożyła się wspaniała obsada aktorska. W rolach głównych wystąpili m.in.: Janusz Gajos, Sebastian Fabijański, Marianna Zydek, Adam Woronowicz, Anna Radwan i Borys Szyc.
Książka i film
Fabuła „Kamerdynera” obejmuje blisko 50 lat. Scenariusz filmu oparty jest na książce o tym samym tytule autorstwa Marka Klata, Pawła Palińskiego, Mirosława Piepki, Michała Pruskiego, która od 5 września br. jest w księgarniach.
Film „Kamerdyner” można oglądać w kinach całej Polski, także w Wejherowskim Centrum Kultury.

Zostaw komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.