Spełnione marzenia

Powiatowy Zespół Szkół nr 4 w Wejherowie z nową halą

Pełnowymiarowa hala, widownia z 288 miejscami siedzącymi, zaplecze sanitarno-socjalne, boisko do piłki ręcznej, sala fitness, czy siłownia – tak w wielkim skrócie wygląda jedna z największych inwestycji zakończona przez powiat w obecnej kadencji, która była realizowana w Powiatowym Zespole Szkół nr 4 im. Jakuba Wejhera w Wejherowie. 3 września br. w tej placówce odbyła się wojewódzka inauguracja roku szkolnego 2018/2019, połączona z oddaniem do użytku nowej hali sportowej.

Budowa trwała niespełna czternaście miesięcy – 2 czerwca 2017 r. podpisano umowę z wykonawcą, firmą WOJ-MAR. W ten sposób zaczął się nowy etap w historii placówki, która we wrześniu 2015 r. obchodziła 70-lecie swojej działalności. Łączny koszt budowy hali sportowej wraz z wyposażeniem wyniósł blisko 10 mln zł, z czego 3,2 mln zł pokryło dofinansowanie z Ministerstwa Sportu i Turystyki z Programu rozwoju szkolnej infrastruktury sportowej – edycja 2017.
W nowej hali prowadzone będą nie tylko zajęcia lekcyjne i pozalekcyjne. Obiekt umożliwi rozszerzenie współpracy z klubami sportowymi: m.in. Tytani Wejherowo, Gryf Wejherowo czy Błękitni Wejherowo. Ponadto z sali sportowej korzystać będzie mogła również społeczność lokalna. Obiekt umożliwi organizację zawodów sportowych o zasięgu krajowym lub międzynarodowym.
W uroczystości otwarcia hali sportowej udział wzięli m.in.: Wicepremier Jarosław Gowin, Wojewoda Pomorski Dariusz Drelich, ks. abp Sławoj Leszek Głódź, Pomorski Kurator Oświaty Monika Kończyk, Starosta Wejherowski Gabriela Lisius, Przewodniczący Rady Powiatu Wejherowskiego Ryszard Czarnecki, Dyrektor PZS nr 4 w Wejherowie Anna Wilk, właściciel firmy Woj-Mar Mariusz Gustowski – główny wykonawca inwestycji oraz młodzież i zaproszeni goście.
– Cieszę się, że w roku 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości tak historyczne wydarzenie dzieje się w Wejherowie, w Powiatowym Zespole Szkół nr 4. To zakończenie wieloletnich starań, by w Powiecie Wejherowskim powstał nowoczesny obiekt sportowy, gdzie młodzież będzie mogła rozwijać swoje pasje sportowe i trenować w profesjonalnych warunkach – mówiła podczas wojewódzkiej inauguracji roku Starosta Wejherowski Gabriela Lisius.
Warto przypomnieć, że w PZS nr 4 w Wejherowie realizowane były dwa zadania jednocześnie, tj. powstawała pełnowymiarowa hala sportowa oraz kompleks sześciu pracowni zawodowych w ramach projektu podniesienia jakości kształcenia zawodowego w Powiecie Wejherowskim. Na to zadanie samorząd pozyskał rekordową kwotę 24,2 mln zł z Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Pomorskiego.
– Powiatowy Zespół Szkół nr 4 w Wejherowie jest jedną z większych placówek oświatowych w powiecie wejherowskim, aktualnie kształci ponad tysiąc stu uczniów. Nowoczesna hala jest ziszczeniem wieloletnich marzeń całej społeczności szkolnej – powiedziała w trakcie uroczystości Dyrektor PZS nr 4 w Wejherowie Anna Wilk.
Podczas wydarzenia Starosta Wejherowski Gabriela Lisius zaznaczyła, że realizacja tak ważnego przedsięwzięcia była możliwa tylko dzięki zgodnemu współdziałaniu wielu osób.
– Nowa, pełnowymiarowa hala wydawała się przed laty nieosiągalnym marzeniem, ale jak widzimy determinacja i współpraca władz samorządowych z dyrekcją szkoły, zrozumienie i dobra wola radnych powiatowych i ogromne zaangażowanie nauczycieli sprawiły, że niemożliwe stało się możliwe – podkreślała starosta.

 

Koncepcja rozbudowy szkoły powstała w 2014 r. Wówczas opracowano plan rozwoju placówki. Po licznych konsultacjach z dyrekcją, mieszkańcami i klubami sportowymi w marcu 2016 r. ogłoszono przetarg na budowę hali sportowej.
Powiatowy Zespół Szkół nr 4 im. Jakuba Wejhera w Wejherowie to placówka z wieloletnią tradycją. Szkoła rozpoczęła działalność 1 października 1945 r. i była na początku placówką przysposobienia zawodowego dla młodzieży 15-18-letniej.
Rok szkolny 2018/2019 naukę w PZS nr 4 w Wejherowie rozpoczęło 1138 uczniów na 16 kierunkach i w 44 klasach.
Dodajmy, że pełnowymiarowa hala sportowa przy wejherowskiej „samochodówce” to w tej chwili jedyny taki obiekt w Wejherowie.

Zostaw komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.