Uroczystości w Śmiechowie oraz na ulicy Ofiar Piaśnicy

Trzy nowe ronda w Wejherowie otrzymały nazwy

Rondo Pierwszych Osadników Dzielnicy Śmiechowo Północ 1934, Rondo Błogosławionej Siostry Alicji Kotowskiej oraz Rondo 11 Listopada 1939 roku – takie nazwy otrzymały nowe obiekty drogowe w Wejherowie. Wszystkie zostały zbudowane w tym roku, a uroczystości nadania im nazw odbyły się 30 lipca (w Śmiechowie) i 6 sierpnia (na ul. Ofiar Piaśnicy). Nazwy nowych rond nawiązują do historii miejsc, w których powstały.

 

Uroczystość nadanie nazwy rondu w dzielnicy Śmiechowo Północ, w obrębie nowego Węzła Śmiechowo (Zryw) zgromadziła mieszkańców tej dzielnicy z inicjatorem jej nadania Jarosławem Kierznikowiczem, a także przedstawicieli władz miasta. Rondo u zbiegu ulic Patoka i Jaśminowej otrzymało nazwę Pierwszych Osadników Dzielnicy Śmiechowo Północ 1934.
– Zapiski o Śmiechowie i jego mieszkańcach są bardzo stare. Dopiero później powstało przecież Wejherowo. Ta stara, a obecnie nowoczesna dzielnica, ma swój charakter i swoją historię. Do niej właśnie nawiązuje nazwa ronda, którą zaproponował długoletni mieszkaniec tej dzielnicy Jarosław Kierznikowicz – powiedział Krzysztof Hildebrandt, prezydent Wejherowa.
– Uznałem że trzeba upamiętnić mieszkańców, którzy w 1934 roku osiedlali się na tym terenie – wyjaśnił Jarosław Kierznikowicz. – Zamiar ten poparła swoimi podpisami grupa najstarszych mieszkańców tej dzielnicy a radni jednogłośnie przyjęli uchwałę w tej sprawie.
Uczestnicy uroczystości wzięli też udział w nabożeństwa w kaplicy pw. św. Karola Boromeusza, a następnie w spotkaniu pod wiatą, gdzie rozmawiali przy kawie i słodkim poczęstunku.

* * *

Nazwy otrzymały także dwa nowe ronda na ul. Ofiar Piaśnicy w Wejherowie.
Nazwy: 11 Listopada 1939 roku oraz Błogosławionej Siostry Alicji Kotowskiej nawiązują do nazwy ul. Ofiar Piaśnicy – drogi prowadzącej do Lasów Piaśnickich. Jechały nią na śmierć ofiary niemieckich zbrodni w 1939 i 1940 roku. Była wśród nich Siostra Alicja Kotowska, przełożona Zgromadzenia Sióstr Zmartwychwstanek, dyrektor gimnazjum i żeńskiego liceum w Wejherowie w latach międzywojennych.
Siostra Alicja została rozstrzelana 11 listopada 1939, w rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę. Właśnie 11 listopada, w dniu polskiego Święta Narodowego, Niemcy dokonali największej masowej egzekucji w Piaśnicy, zabijając ponad 300 osób, w tym mieszkańców Wejherowa.
Podczas sierpniowej uroczystości, kolejno na obu rondach przewodniczący Rady Miasta Wejherowa Bogdan Tokłowicz odczytał treść uchwały w sprawie nadania nazw. Przedstawiciele władz miasta i powiatu na czele ze starostą Gabrielą Lisius i prezydentem Krzysztofem Hildebrandtem odsłonili tablice z nazwami rond, a ich poświęcenia dokonał ks. prałat Daniel Nowak, dziekan Dekanatu Wejherowo i kustosz Sanktuarium Błogosławionej Męczennicy Alicji Kotowskiej i Towarzyszy w Lesie Piaśnickim.
Nazwę 11 Listopada 1939 r. nadano rondu u zbiegu ulic: Granicznej, Lelewela i Ofiar Piaśnicy, natomiast imię bł. siostry Alicji Kotowskiej otrzymało rondo na skrzyżowaniu ulic: Karnowskiego i Ofiar Piaśnicy.
– Nasza historia jest trudna i szczególna, pokazuje również, że ludzie mogą ze sobą współpracować, a współpracując, pamiętać o historii – powiedział Krzysztof Hildebrandt. – W tym roku obchodzimy 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości. Nadawanie rondom nowych historycznych nazw wpisuje się w obchody tego jubileuszu. Ludzie zamordowani w Piaśnicy walczyli o niepodległość, pokazywali nam również, czym jest patriotyzm.
Jak powiedział ks. prałat Daniel Nowak, troska o tych, którzy zginęli w Piaśnicy, to nasza powinność. Przy drodze do Piaśnicy – miejsca kaźni ludności polskiej na Pomorzu Gdańskim w czasie II wojny światowej, znajduje się już Brama Piaśnicka, czyli pomnik-mauzoleum „Ecce Patria”, odsłonięty w 2012 roku.

 

 

W 1934 roku ówczesny burmistrz Wejherowa Teodor Bolduan przy wsparciu i błogosławieństwie księdza Edmunda Roszczynialskiego, podjął historyczną decyzję, aby obszar obejmujący ponad 850 ha podzielić na działki budowlane i w formie dzierżawy wieczystej na 15 lat przekazać w użytkowanie mieszkańcom zdecydowanym osiedlić się na tym terenie.
Powołano Wejherowskie Towarzystwo Ogródków Działkowych Małych Osiedli Podmiejskich. Dzięki temu już przed wybuchem II wojny światowej powstały na Śmiechowie Północ pierwsze domy jednorodzinne.
Mieszkańcy osiedla w okazaniu wdzięczności za ten gest wybudowali figurę Matki Bożej Królowej Korony Polskiej, która znajduje się przy ul. Gdańskiej w pobliżu dworca PKP Śmiechowo.

 

Zostaw komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.