Festiwal „Niepodległa wielu wymiarów”

18 wydarzeń w 10 miejscowościach

15 sierpnia br. w Kościele NMP Królowej Polski Wejherowie zainaugurowano Festiwal Muzyczny „Niepodległa wielu wymiarów”. To pierwszy taki festiwal na Pomorzu, który swoim zasięgiem obejmuje dziesięć miejscowości i proponuje osiemnaście kulturalnych wydarzeń. Oprócz koncertów zaplanowane są wystawa fotografii, plener malarski i wykład. Organizatorowi – Stowarzyszeniu Młodych Artystów Ziemi Wejherowskiej zależy na tym, by dotrzeć do jak najszerszej publiczności.

Projekt nawiązuje bezpośrednio do obchodów 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę. I ma na celu nie tylko uczczenie wydarzeń z 1918 roku, ale także pokazanie wielowymiarowości kulturowej i artystycznej Pomorza i Polski na przestrzeni wieków. „Niepodległa wielu wymiarów” chce pokazać polską kulturę, sztukę i tradycję jako oryginalną i złożoną strukturę, która wciąż się rozwija. Setna rocznica odzyskania niepodległości jest okazją na to, by to dostrzec.
Aby dotrzeć do jak najszerszej publiczności, koncerty zorganizowano nie tylko w Trójmieście, ale też w mniejszych miejscowościach. Dzięki różnorodnym wydarzeniom, od koncertów muzyki poważnej, przez plener malarski po koncerty jazzowe, każdy zainteresowany mógł znaleźć coś ciekawego i wartościowego dla siebie. Niektóre projekty odbędą się w dość nietypowych miejscach, m.in. na wejherowskim rynku czy w Muzeum Zamkowym w Malborku.
Na koncercie inauguracyjnym o 19.15 w Kościele NMP Królowej Polski w Wejherowie wystąpili: wejherowianka Małgorzata Rocławska – sopranistka i Błażej Musiałczyk – organista Archikatedry Oliwskiej, związany z Wejherowem i Gdańskiem. Błażej Musiałczyk jest także dyrektorem Festiwalu
Podczas drugiego koncertu, 19 sierpnia w kościele św. Trójcy w Kościerzynie wystąpił wejherowski zespół wokalny Art’n’Voices, o którego sukcesach pisaliśmy niedawno w „Pulsie”. Zespół posiada w swoim dorobku wiele nagród, w tym dziewięć Grand Prix, zdobytych na festiwalach i konkursach ogólnopolskich oraz międzynarodowych.

Kolejne wydarzenia:

8.09.2018 godz. 19.00
CENTRUM KULTURY I SZTUKI w Tczewie
Tomasz Chyła Quintet

9.09.2018 godz. 18.45 we Wladysławowie
KOSCIÓŁ PW. WNIEBOWZIECIA NMP
Chór Music Everywhere pod dyr. dr Beaty Śnieg
prof. Bogdan Narloch – organy

16.09.2018 godz. 13.15
Rynek w Wejherowie
Korpus trębaczy barokowych
„Tubicinatores Gedanenses” w składzie:
Paweł Hulisz, Piotr Kowalkowski, Emil Miszk,
Wojciech Brzozowski, Paweł Szewczyk.
Koncert na jedynym w Polsce carillonie mobilnym
w wykonaniu Moniki Kaźmierczak

Otwarcie wystawy fotograficznej autorstwa
Iwony Wojdowskiej – „Portret współczesnego Polaka”

O dalszych wydarzeniach w październiku i listopadzie br. będziemy informować Czytelników w kolejnych wydaniach „Pulsu Wejherowa”, który jest jednym z patronów medialnych Festiwalu.

Projekt jest współfinansowany przez Narodowe Centrum Kultury w ramach programu „Kultura-interwencje 2018” i jest objęty patronatem honorowym ministra Jarosława Sellina.

Współorganizatorami festiwalu są m.in.:
Urząd Miejski) w Wejherowie
Wejherowskie Centrum Kultury – Filharmonia Kaszubska
Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej

Zostaw komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.