W trosce o zabytki

Dotacja na remont ołtarza

100 tys. złotych przeznaczyło Miasto Wejherowo na sfinansowanie rewitalizacji zabytkowego ołtarza św. Wojciecha w kościele pw. Świętej Trójcy w Wejherowie. Zastępca prezydenta Beata Rutkiewicz podpisała umowę na dotację z proboszczem parafii Świętej Trójcy – ks. prałatem Tadeuszem Reszką.

Ks. Tadeusz Reszka oraz zastępcy prezydenta Wejherowa: Beata Rutkiewicz i Arkadiusz Kraszkiewicz. Fot. Urząd Miejski w Wejherowie
Ks. Tadeusz Reszka oraz zastępcy prezydenta Wejherowa: Beata Rutkiewicz i Arkadiusz Kraszkiewicz. Fot. Urząd Miejski w Wejherowie

– Umowa jest wynikiem uchwały Rady Miasta Wejherowa z 29 czerwca br. – wyjaśnia Beata Rutkiewicz. – Musimy dbać o zabytki, które są dobrem narodowym i publicznym.
– Cieszę się z przyznanych środków, które pozwolą przeprowadzić prace konserwatorskie i restauratorskie przy ołtarzu św. Wojciecha. – mówi ks. prałat Tadeusz Reszka.
Wartość planowanych prac wynosi ok. 157 tys. zł. Zgodnie z umową miasto przeznacza na ten cel 100 tys. zł, a pozostałą kwotę pokrywa parafia.
– Wiele rzeczy w kościele wykonywanych jest bez dofinansowania zewnętrznego, czyli z pieniędzy parafialnych – dodaje ks. T. Reszka. – Sami sfinansowaliśmy wymianę stu dębowych ławek, remont marmurowej podłogi czy wymianę betonowych schodów wejściowych na schody z pełnego kamienia.
Dzięki staraniom księdza proboszcza oraz wsparciu miasta, okazała Kolegiata z roku na rok pięknieje z zewnątrz oraz w środku.

Zostaw komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.