Wakacyjny kapitalny remont Uniwersytetu Trzeciego Wieku

Studenci sami osuszają, naprawiają, malują

Parter budynku przy ulicy Kopernika 13 przypomina w tej chwili wielki plac budowy. Dzięki pomocy finansowej miasta, słuchacze Wejherowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku sami remontują swoją siedzibę.

 

Po sześciu latach użytkowania siedziba Wejherowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku przechodzi generalny remont, na który był już najwyższy czas. Pomieszczenia w starym budynku WUTW otrzymał dzięki przychylności władz w kwietniu 2012 roku, a już 10 maja odbył się tam inauguracyjny wykład z ekologii, wygłoszony przez panią Wiktorię Rocławską.
Od tamtego dnia przez dwie sale wykładowe, szatnie i inne pomieszczenia przewijało się tygodniowo około 300 osób. Dzięki staranności, dbałości i szczególnej troski słuchaczy i wolontariuszy, przez sześć lat uniwersytet cieszył oczy wszystkich uczestników zajęć, mimo że nie obyło się bez całego szeregu niedogodności. Zdarzały się bowiem zalania, wyłączone bywało ogrzewanie gazowe, połamana została poręcz przy schodach wejściowych, ale największym problemem stały się zagrzybione ściany nasiąkające wodą deszczową przy każdej mniejszej czy większej ulewie.
Ponieważ wśród naszych studentów mamy osoby wszelakiej profesji, z kłopotami radziliśmy sobie zadowalająco. Przyszedł jednak czas na kapitalny remont, chociaż nasza uczelnia nie dysponuje żadnymi funduszami na zrealizowanie takiego przedsięwzięcia.
Od czego jednak pomysłowość koordynator WUTW Krystyny Laskowskiej?
Po dokonaniu przez naszego studenta Kazimierza Wójcika dokładnych opisów, wyliczeń i zestawienia potrzeb, pani koordynator udała się do pana dr Bogusława Suwary, sekretarza miasta Wejherowa, który prowadzi w naszym uniwersytecie wykłady na temat mediacji i negocjacji. Wielokrotnie teorię urozmaicał przykładami własnych negocjacji. Wykłady spełniły swoje zadanie: przepełniona wiedzą K. Laskowska poszła negocjować możliwości pomocy w przeprowadzeniu remontu siedziby uniwersytetu. Zasięg uzyskanego wsparcia ze strony władz miasta przeszedł nasze oczekiwania.
Realizacja zadania spoczywała w rękach trzech panów. Wzorowi studenci, a przy tym aktorzy uniwersyteckiego teatru „Srebrna Nitka”: Kazik Wójcik, Bogdan Krawczyk i Jurek Murlikiewicz (Kazik do tego jeszcze poeta), w strojach adekwatnych do wykonywanej pracy przewracają siedzibę Uniwersytetu do góry nogami. Cóż, przecież nawet w Biblii jest powiedziane, że „na początku był chaos”. Panowie nie tylko poświęcają swój czas i wysiłek, ale do prac remontowych wykorzystują własny sprzęt.
Zagrzybiona ściana została wyremontowana, a potem rozpoczęło się malowanie. Aby dopełnić miary szczęścia, budynki na ulicy Kopernika podłączono do miejskiego systemu ogrzewania, co uwalnia nas od uciążliwych zmagań z urządzeniami gazowymi.
W ciągu trzynastu lat działalności w Wejherowie niejednokrotnie mogliśmy się przekonać, jak bardzo Uniwersytet Trzeciego Wieku jest instytucją potrzebną, dającą wielu osobom radość i nadzieję na ciekawe i atrakcyjne życie w jego jesieni.
Zaangażowanie samych uczestników uniwersytetu w remont, ale przede wszystkim wielka przychylność władz są dowodem na to, jak bardzo byliśmy tu potrzebni. Za to zaangażowanie i za tę przychylność z całego serca dziękujemy.
W październiku zainaugurujemy czternasty rok naszej działalności.
Bogna Zubrzycka
z WUTW YMCA

Zostaw komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.