Jubileuszowa wystawa tylko do końca sierpnia

50 lat Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie

Pięćdziesiąt lat temu powstało Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie. Była to pierwsza instytucja muzealna w naszym mieście. Nieprzychylność władz komunistycznych nie zraziła wejherowskiego środowiska kulturalnego, które podjęło udaną próbę powołania placówki. Z okazji 50-lecia działalności Muzeum w jego siedzibie w Pałacu Przebendowskich i Keyserlingków otwarto wystawę jubileuszową. W pięknych pałacowych wnętrzach zaprezentowano cenne zbiory.

W 1967 roku założono Komitet Organizacyjny Muzeum Kaszubskiego, a wśród pierwszych darczyńców była hafciarka Franciszka Majkowska, siostra dra Aleksandra Majkowskiego, która po wojnie mieszkała w Wejherowie, a także prof. Gerard Labuda, wybitny historyk, urodzony na Kaszubach, kształcący się przed wojną m.in. w wejherowskim gimnazjum im. króla Jana III Sobieskiego.
Trzy siedziby
1 września 1968 roku, uchwałą Prezydium Powiatowej Rady Narodowej powołano do życia Muzeum. Pierwotnie mieściło się w dwóch niewielkich izbach w kamienicy przy ulicy Sienkiewicza 10. Po kilku latach, placówkę przeniesiono do willi przy ulicy Sobieskiego 239. Już wówczas muzealnicy postulowali, by docelową, główną siedzibą muzeum został wejherowski pałac, co nastąpiło dopiero w 1994 roku, w ćwierć wieku po otwarciu muzeum.
Cenne zbiory wejherowskiego muzeum ukazują bogactwo i kulturowe dziedzictwo regionu. Wystawa jubileuszowa to okazja, by pokazać najciekawsze zbiory, stanowiące niepowtarzalną skarbnicę wiedzy o naszej kulturze.
Zabytkowe starodurki
Szczególne miejsce wśród zabytków zajmują druki gdańskie, w tym prace gdańskich uczonych, publikacje poświęcone dziejom Pomorza i Gdańska. Do elity historyków zajmujących się Gdańskiem należeli: Caspar Schultz, autor Historii Rerum Prussicuarum (1599), i Reinhold Curicke, którego bogato ilustrowana historia Der Stadt Dantzig historische Beschreibung (1687, 1688), stanowi jedną z najcenniejszych monografii Gdańska.
Wśród starodruków znajduje się pierwsze w Polsce dzieło botaniczne – ilustrowany „Zielnik Herbarzem z ięzyka Łacińskiego zowią”, wydany w Krakowie w 1613 r., nad którym jego autor Simon Syrennius (1540-1611), pracował ponad 30 lat.
Na wystawie pokazujemy także jedne z najstarszych i unikatowych dokumentów, starodruków związanych z Wejherowem i jego okolicami oraz założycielem miasta Jakubem Wejherem.
Twórcy z Kaszub
Muzeum szczyci się posiadaniem zabytków piśmiennictwa kaszubskiego z XIX i XX wieku, takich jak pierwodruki i kolejne wydania dzieł Floriana Ceynowy, Hieronima Derdowskiego, Aleksandra Majkowskiego i innych.
Na wystawie można zobaczyć tytuły lokalnych czasopism XIX/XX w., takie jak Kreis-Blat für den Neustädter Kreis (tygodnik powiatu wejherowskiego 1842-1920), Pielgrzym (1869-1939), Gazeta Gdańska (1891-1939), Zrzësz Kaszëbskô (1933-1939, 1945-1947), Gazeta Kaszubska, Gazeta Kościerska i Gazeta Gdyńska, Kleka i inne.
Zabytki muzyczne
Pokazane na wystawie zabytki muzyczne to materiały drukowane i rękopiśmienne oraz instrumenty muzyczne wykonane przez współczesnych twórców ludowych. Wśród eksponatów znajduje się spuścizna kompozytorska twórców związanych z Pomorzem, m.in. rękopisy pieśni Jana Trepczyka oraz Tusze Kalwaryjskie na orkiestrę dętą, zebrane i opracowane przez wejherowianina Alfonsa Patera.
Dzieła sztuki
Do najważniejszych eksponatów Muzeum należą obrazy Mariana Mokwy (1889-1987),wybitnego polskiego marynisty, ceramika z warsztatów Leona Necla z Chmielna i Józefa Kazimierczaka z Kartuz.
Nie brakuje prac, przekazanych do zbiorów przez hafciarkę Franciszkę Majkowską oraz rzeźbiarkę Otylię Szczukowską.
Uzupełnieniem wystawy są zbiory fotograficzne, kartograficzne, falerystyczne, numizmatyczne , sfragistyczne oraz filatelistyczne.
Ekspozycję można zwiedzać do 31 sierpnia 2018 r.

Zostaw komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.