Trzy książki na jubileusz

Stanisław Janke pisze od 40 lat

Wejherowianin Stanisław Janke, pisarz, dziennikarz, publicysta, obchodzi w tym roku 40-lecie pracy twórczej. Z tej okazji Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej przygotowuje uroczystość, połączoną z promocją trzech książek S. Janke: zbioru wierszy kaszubskich dla dzieci, wyboru wierszy kaszubskich z czterdziestu lat i antologii reportaży z lat 1979-2015.

Jubileuszowe spotkanie w muzeum odbędzie się wprawdzie 4 grudnia o godz. 18.00, ale już dzisiaj przypominamy, że Stanisław Janke (rocznik 1956) zadebiutował jako poeta w „Pomeranii w 1977 roku. Jest autorem 27 książek literackich, w tym poza poezją, dwóch powieści w języku kaszubskim, czterech powieści w języku polskim, dwóch przekładów z języka kaszubskiego na polski i trzech tłumaczeń dzieł Adama Mickiewicza na język kaszubski, w tym jego arcydzieła „Pan Tadeusz”. Autor ma w swoim dorobku także biografie ks. Leona Heyego i pierwszego poety kaszubskiego Hieronima Derdowskiego. Jest członkiem Stowarzyszenia Pisarzy Polskich i Polskiego PEN Clubu.
Pierwsza z zaplanowanych na grudniową promocję książek zawiera I wydanie zbioru wierszy „Żużónka jak mrzónka. Kołysanka z marzeń” (Gdańsk 1984) i III wydanie tomiku wierszy „Krôjczi pôjczi” (Wejherowo 1995, Gdynia 1997) w znormalizowanej pisowni kaszubskiej. Wydawcą publikacji jest Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie, dzięki dotacji Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji. Wiersze z tego tomiku są wykorzystywane w nauczaniu języka kaszubskiego w szkołach podstawowych.
Druga książka nosi tytuł „Kaszëbskô dwigô sã w spiéwie. Wiérztë wëbróné”. Jest to wybór autorski najlepszych wierszy z ośmiu tomików poezji i kilku antologii, opublikowanych w latach 1977-2017. Książka zawiera także kilkanaście niepublikowanych wierszy. Redaktorem wyboru poezji autora jest poeta Roman Drzeżdżon, a autorką grafik Gracjana Pòtrëkùs. Książka ukaże się nakładem Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej, dzięki wsparciu samorządów: Powiatu Wejherowskiego, Gminy Lipusz i Gminy Wejherowo.
Na kolejną książkę „Język u wagi. Opowieści o Kaszubach nieznanych” złoży się 50 reportaży historycznych. Teksty, pisane staranną polszczyzną, mają duże walory zarówno poznawcze, jak i literackie. Reportaże opublikowane zostały przez Stanisława Jankego w latach 1979-2015 na łamach miesięcznika „Pomerania”, z którym autor był związany przez 25 lat. Książka pod redakcją Katarzyny Kiedrowskiej-Zagozdon, wydana zostanie przez Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie, dzięki wsparciu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu obejmującego lata 2016-2018. Koordynatorką realizacji tej dotacji z ramienia muzeum jest Anna Kąkol.

Zostaw komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.